Ubisoft Yeni Yapay Zeka Departmanı Açtı

In Haber by Ruşen GöbelLeave a Comment

Ubisoft, oyunları için geliştirdiği yapay zeka teknolojilerini bilimsel alanda da kullanmanın yollarını arayacak.

Pek çok bilgisayar oyununda multiplayer modlar, yapay zekaya karşı da oynanabiliyor. Oyun geliştiricileri yapay zeka üzerine yıllardır çalışıyorlar. Fakat geliştiriciler bu araştırma sonuçlarını sadece kendi oyunlarında kullanmayı tercih ediyorlardı. Ubisoft bu bakış açısını değiştirecek bir hamle yapmaya hazırlanıyor.

Şirket, kendi bünyesi altında La Forge adında bir yapay zeka departmanı açtı. La Forge’da hem akademisyenler, hem de Ubisoft çalışanları görev alacak. La Forge’un amacı sadece oyunlar için değil, gerçek hayatta da kullanım alanı bulunabilecek yapay zeka teknolojileri geliştirmek.

Ubisoft, Watch Dogs 2 için hazırladığı San Fransisco Bay haritasını örnek verdi. Bu haritada gerçekçi bir atmosfer sağlanabilmesi amacıyla otomobillerde ve yayalarda yapay zeka kullanılıyor. Ubisoft, Watch Dogs 2 için geliştirilen otomobil yapay zekasının otonom araçların geliştirilmesinde de kullanılabileceğini düşünüyor.

Watch Dogs 2’deki yapay zekanın, kalabalık alanlar gibi karmaşık durumlarda otonom araçların karar vermesinde yardımcı olabileceği tahmin ediliyor. Aynı zamanda bu araştırmalar sonucunda ortaya, oyunlar için de daha iyi bir yapay zeka çıkacağına inanılıyor.

Le Forge bölümündeki çalışmalarla robot ve protezlerin hareketlerinin daha gerçekçi hale getirilmesinin de mümkün olacağı söyleniyor. Ayrıca online topluluklarda kötü davranışların algılanması kolaylaştırılabilir.