Apple, Lisa Modelinin Kaynak Kodlarını Yayınlayacak

In Haber by Ruşen GöbelLeave a Comment

Apple’ın Lisa bilgisayarında kullanılan işletim sisteminin kaynak kodları önümüzdeki yıl yayınlanacak.

Apple’ın bugünkü başarıya ulaşmasının ardında geçmişte ürettiği başarılı ve yenilikçi ürünler yer alıyor. 1983’te piyasaya sürülen Lisa adlı bilgisayar da şirketin başarılı ürünleri arasındaydı.

Zamanında 10.000 dolarlık bir fiyat etiketiyle (enflasyon hesaplanınca günümüzün 25.000 dolarına denk geliyor) piyasaya sürülen Apple Lisa, kullanıcılara grafik arayüz, fare kontrolü ve dosya sistemi getiren ilk bilgisayarlar arasındaydı. Lisa, yüksek fiyatı sebebiyle yalnızca 10.000 adet satılmıştı.

Fakat bu bilgisayarın işletim sistemi, bir süredir yazılımcıların ilgisini çekiyordu. Çeşitli emülatörlerle işletim sistemini çalıştıran yazılımcılar, tüketicilere yönelik ilk bilgisayarlardan birini kurcalama fırsatını yakaladılar. Bu işletim sistemine böyle bir ilgi olunca, Apple da bu konuya el atma kararı aldı.

Bilgisayar Tarihi Müzesi’nden yapılan açıklamaya göre, işletim sistemi kurtarılarak Apple’a gönderildi. Apple bir takım incelemeler yaptıktan sonra, önümüzdeki sene kaynak kodlarını yayınlayacak. Kurtarılan kodların hem işletim sistemini, hem de uygulamaları içerdiği bildirildi. Kaynak kodlarının yayınlanmasıyla Lisa’nın işletim sisteminin güncel bilgisayarlara kurulacak hale getirilip getirilmeyeceği merak konusu.