Sabit Disklerin Ses Dalgalarıyla Durdurulabildiği Ortaya Çıktı

In Haber by Ruşen GöbelLeave a Comment

Belirli frekanslardaki ses dalgaları kullanılarak rezonans oluşturulduğunda sabit diskler duruyor.

Yapılan araştırmaya göre sabit diskler, belirli frekanslardaki seslerle bozulabiliyor. Bazı frekanslar sabit disk içinde rezonans yaratarak, ortaya olması gerektiğinden daha fazla titreşim çıkarabiliyor. Modern sabit diskler de verilerin bu titreşimlerden zarar görmesini engellemek amacıyla kendini durduruyor.

Sabit diskin durdurulması, bankamatik gibi cihazlarda önemli etkilere sebep olabilir. Genellikle bilgisayarlarda işletim sistemi bir süre sabit diskten haber alamazsa, hata vererek kendini kapatabiliyor. Ayrıca güvenlik kamerası sistemlerinin de kaydının bu şekilde engellenebildiği gözlemlendi. Bu durumun büyük tehlikelere sebep olabileceği ortada.

Kullanılan hoparlörlerin büyük olmasının, ses saldırılarının menzilini artırdığı söyleniyor. Akustik saldırıların, süresine ve frekansına bağlı olarak sabit diskleri bir süre çalışmaz hale geldiği veya tamamen yeniden başlatma gerektirdiği gözlemlendi.

Araştırmacılar, sabit disklere akustik kalkan uygulanması gerektiğini düşünüyor. Diğer taraftan SSD’ler bu akustik saldırılardan etkilenmiyorlar. Bu yüzden de kritik sistemlerde klasik tamburlu sabit diskler yerine SSD’lerin kullanılması tavsiye ediliyor.