ASUS DSL-AC51 Modem Router İncelemesi

In Video, Video İncelemeler by Ali Güngör5 Comments

ASUS’un Türkiye’ye özgü modeli DSL-AC51 modem ve router’ı inceliyoruz. 802.11 AC teknolojisi, 2.4 ve 5 GHz çift bant ile farklı teknolojilere destek, tek ve rekabetçi bir fiyatta karşımızda…

Türkiye’de inceleme tarihinde 300 TL’ye satılan DSL-AC51 daha önce sadece üst fiyat bantlarında gördüğümüz özellikleri çok daha hesaplı bir şekilde sunuyor. Bu açıdan son zamanlarda Türkiye’de ASUS’un piyasaya sürdüğü en önemli ağ ürünü olarak dikkat çekiyor.

Peki artıları, eksileri neler? Kimlere hitap ediyor ve nasıl özellikler, nasıl performans sunuyor? Video incelememizde birlikte bakıyoruz…

Tasarım ve Ana Özellikler

Modemin genel yapısına baktığımızda 3 sabit anten, bir telefon hattı girişi için DLS portu, iki adet ethernet portu görüyoruz. WPS tuşu, reset deliği, güç girişi, açma ve kapatma tuşu Altında kauçuk ayaklar ve bilgi etiketi mevcut. Ayrıca artı şeklindeki kısımlar duvara montajda askı olarak kullanılabiliyor. Üst kısımda bilgi ışıkları yer alıyor. Tasarım gayet şık, ASUS’un ağ ürünleri ailesinin çizgisine uygun.

Teknik Özellikler:

  • Mediatek MT7511T işlemci: 750 MHz (DSL N17U’da da var)
  • Bu modemlere özgü bir işlemci, entegre xDSL Discrete Multi-Tone (DMT) motoru var. Bu motor frekans aralığını kullanılabilir frekans bantlarına yani kanallara ayırıyor.
  • Winbond W9751G6KB-25 bellek: DDR2 512 MB RAM. 400 MHz frekansında.
  • MediaTek MT7592N yongası PCIe arayüzü üzerinden 802.11 a/b/g/n desteği sağlıyor. 2X2:2 MIMO destekliyor. 2.4 Ghz bandından sorumlu.
  • MediaTek MT7610EN genişbant Wi-Fi yongası yüksek performanslı 802.11ac kablosuz ağ bağlantısından sorumlu. 433 Mbps hız sunabiliyor. Bu yonga a/n standartlarını da destekliyor.
  • Winbond 25Q128JVSQ entegre bellek yongası düşük güç tüketimli ve Shadow RAM olarak kullanılabiliyor.
  • Mediatek MT7555N yine MT7511 üzerine kurulu ADSL2/ADSL2+ işlemcisi.

Farklı İnternet Servis Sağlayıcılar

Öncelikle AC51 modeli farklı ADSL ve VDSL teknolojileri ile uyumlu. İnternet servis sağlayıcınız bölgenizde ister ADSL2/2+, ister ADSL, ister VDSL2 teknolojisi ile internet sunsun, siz tek cihaz ile kullanabiliyorsunuz. Bu sayede AC51 ile taşınma sonrası modemi ADSL/VDSL yüzünden değiştirmek zorunda kalmıyorsunuz ve ek masraf yapmıyorsunuz.

Ayrıca ethernet portu üzerinden bağlanan fiber ya da kablo interneti, kablolu ya da kablosuz olarak dağıtma özelliği var. Yani AC51 başta da dediğimiz gibi ikisi bir arada bir ürün: Bir modem ve bir router. Kablonet ya da fiber kullanımı gibi diğer bağlantılarda da servis sağlayıcının ucuz modelini, AC51’e bağlayarak güçlü bir sinyale ve gelişmiş yazılım özelliklerine kavuşabilirsiniz.

Herkes için 802.11 AC ve 5 GHz

DSL-AC51’in esas güçlü ve rekabetçi noktası son kullanıcılara 802.11 AC internet teknolojisini ve 2.4 Ghz, 5 Ghz çift bant erişim imkanını hesaplı bir şekilde sunması. N standardı en fazla 450 mbps desteklerken AC standardı uygulamaya göre 1300 mbps hıza ulaşabiliyor. Her N ya da her AC cihaz, aynı hızı sunmuyor.

ASUS’un DSL-AC51 modeli Wireless-AC750 olarak geçiyor. Size 2.4 Ghz bandından 802.11 n standardında 300 mbps, 802.11ac ile 5 Ghz bandında ise  433 Mbps kablosuz veri hızı sunabiliyor. Modem/Router isimlerindeki AC750 gibi tabirler, 2.4 ve 5 Ghz bantlarının toplan değerine yakın oluyor. AC51 için toplam değer 733 Mbps. ASUS’un daha yüksek fiyat bandında, üst seviye kullanıcılar için sunduğu RT-AC5300 ve RT-AC87U gibi modellerinin incelemelerine de bakabilirsiniz.

ASUS’un AC51 incelemesinde hem modem, hem router bağlantısını test ettik. Modem olarak Türknet hattına bağlı VDSL’e başarıyla bağladık ve kullandık. Router kullanımında ise Türksat Uydunet/Kablonet bağlantısını ethernet üzerinden yaptık.

Kurulum ve Kullanım Kolaylığı

ASUS AC51’in kurulum ve kullanımı çok kolay. Kablolu ya da kablosuz olarak PC’nizi AC51’e bağladığınızda tarayıcıda yönlendirme ile kurulum ekranına geliyorsunuz. Ülke, servis sağlayıcı, bağlantı türü kullanıcı adı, şifresi girip ilerliyorsunuz. Kablosuz ağları özelleştirebildiğiniz gibi misafirleriniz için ayrı bir ağ da oluşturabilirsiniz.

Ağ eşleme, misafir ağı, trafik yöneticisi, ebeveyn denetimi ötesinde gelişmiş kablosuz, yerel ağ, WAN, Ipv6, VPN, güvenlik duvarı, yönetim, sistem günlüğü ve ağ araçları menüleri mevcut.

Türkçe arayüzde İngilizce kalan ufak kısımlar olsa da hem modern, hem de kullanımı kolay bir arayüz var. Ayarların uygulanması hızlı. İleri seviye kullanıcılar için bu fiyat seviyesinde beklemedikleri kadar çok özelleştirme seçeneği var. Bu seçenekler ülkemizin sorunlu internet altyapısında sorun çözümünde kullanıcıyı büyük zorluklardan kurtarabiliyor.

Firmware Güncellemesi ve Yazılım

Biz incelememizde testlerden önce Firmware sürümünü de en son sürüme yükselttik. Bu, güvenlik ve performans için önemli. Daha önce ağ standartlarında açıklar ortaya çıktığında ASUS hızlı güncelleme yayınlamıştı. Bu açıdan ASUS’un karnesi ve itibarı oldukça iyi. Geçmiş sorunlarda da güncellemeleri sık ve yararlıydı.

Bunlara ilaveten isterseniz ASUS Router uygulamasını da akıllı telefonunuza kurabilirsiniz. Bunun için kısayol olarak QR Code da sunulmuş.

Kullanıcılara tavsiyemiz QoS yani Quality of Service ayarını açarak bağlantı kalitesini iyileştirmeleri. Ayrıca trafik izleyici açarsanız, ağ trafiğini Web geçmişi ve Spektrum olarak da takip edebilirsiniz.

VPN kısmında PPTP, L2TP ve OpenVPN ayarlarını yapabilirsiniz. Saldırılara karşı güvenlik duvarını, Dos korumasını etkinleştirebilir, URL, anahtar kelime ve ağ hizmetleri filtreleri de kullanabilirsiniz.

Yönetim altından cihazın kendi kullanıcı adını, şifresini değiştirerek güvenliği artırabilirsiniz. WPS düğmesinin davranışını, yeniden başlatma programlayıcısını ve diğer ayarları yapabilirsiniz.

Hız Testleri ve Kablosuz Bağlantı Kalitesi

100 Mbps hızı servis sağlayıcımızın verebildiği en yüksek değerde AC51 üzerinden elde ettik. Ethernet portu üzerinden bilgisayar bağlantısında tam hız aldık.

2.4 Ghz 802.11n ve 5 Ghz 802.11ac kablosuz bağlantı testlerinde de aynı oda içerisinde tam performans aldık. Mesafe uzaklaştıkça yüzdelik kazanımımız doğal olarak azaldı. 15 metre mesafe ve 3 adet takribi 12 santimetre kalınlığında tuğla duvar arkasından 5 Ghz’de bağlanmayı başardık, ancak kazanım 5 mbps’ye kadar düştü.

AC51’i merkezi koridora aldığımızda, örneğin ofis girişine duvara astığınız bir senaryoda, ufak USB 802.11n adaptörüyle bilgisayarınızdan bir oda ötede bile 50 Mbps alabilirsiniz. AC ile bir oda ötede 70 mbps bağlantı aldık. Sizin durumunuz bina yaşına ve yapısına bağlı olacaktır. Yani hem iyi koşulları, hem de çok kötü koşulları denedik, hem en hızlı, hem de en yavaş halini gördük. ASUS’un AiRadar özelliği, 2.4 ve 5 Ghz çift bant ve AC desteği sunması kesinlikle işe yarıyor.

Kablosuz bağlantı kalitesi denemelerimizin sonucu nedir? Basitçe söylemek gerekirse, AC51 kendisinden çok daha üst seviyede modem/routerlardan daha stabil bir kablosuz ağ bağlantısına, sinyal gücüne ve kullanım kolaylığına sahip. PC, laptop ve cep telefonu bağlantılarında memnun kaldık. Üstelik bu testleri herhangi bir optimizasyon ayarı yapmadan, varsayılan ayarlarla elde ettik.

ASUS ağ ürünlerinde en önemli artı hızlı ve sık firmware güncellemesi desteği. Aynı zamanda modding community yani yazılım modlayan topluluk da çok gelişmiş durumda. ASUS ağ ürünleri için özel olarak modlanmış yazılımlar interent üzerinde son derece yaygın. Kalite odaklı bir yaklaşım ve buna karşılık büyük bir kitle desteği var.

Sonuç Değerlendirme

Aklınıza takılabilir, neden servis sağlayıcılar 100 Mbps’ye kadar erişilebilir internet paketleri sunarken, modem 300+433 mbps kablosuz hızı sunuyor? Sebep basit; ev ve ofis içerisinde cihazlar arası kablosuz veri aktarımı. Kablosuz herhangi bir cihaz bağlantısında ağın gücü önemini gösteriyor.

Peki genel olarak değerlendirdiğimizde ASUS AC-51 nasıl? Eksileri; üzerinde USB portu olmaması ve sadece 2 adet ethernet portuna sahip olması. Artıları ise; sinyal kalitesi, kullanım kolaylığı ve gelişmiş yazılım özellikleri. Antenleri de değiştirilemiyor ancak fiyatına ve sinyal kalitesine baktığımızda buna gerek yok.

ASUS, Türkiye’ye özel olarak geniş bir kullanıcı kitlesine hitap eden bir model geliştirmiş. Genel kitlede yaygın olarak kullanılmayan özellikleri kaldırarak, güncel teknolojileri daha alt fiyat aralığına getirmeyi başarmış ve hesaplı bir AC modem ortaya çıkarmış.

Gelişmiş yazılım özellikleri ve güncel teknolojiler ile ASUS DSL-AC51 tam bir fiyat performans ürünü. Modem/Router yükseltmesinde ev ve ofislerde artık 802.11AC ve 2.4 Ghz+ 5 GHz çift bant bağlantı seçenekleri daha rahat yaygınlaşabilecek.

Fiyat/Performans Ödülü: