Anasayfa Haber Zihinle Kontrol Edilen VR Oyun Geliştiriliyor

Zihinle Kontrol Edilen VR Oyun Geliştiriliyor

Awakening, 2018’de Arcade makineler için piyasaya çıkacak.

Boston merkezli start-up şirketi Neurable, beyinden komut alabilen VR gözlükler üzerine çalışıyor. Şirket çalışmalarını büyük oranda tamamlamış. Bu yıl içinde ilk zihin kontrollü VR oyununun yayınlanması bekleniyor.

Beyin taraması yapan özel bir bandı VR gözlüğe yerleştiren Neurable, özel bir yazılım yardımıyla kullanıcının herhangi ek bir cihaza gerek duymadan komut verebilmesini sağlıyor. Şirket, bu teknolojinin VR gözlükler için devrim anlamına gelebileceğini düşünüyor.

Piyasaya sürülecek ilk oyun olan Awakening, oyuncunun belirli noktalara odaklanmasıyla yönetilecek. Oyunda herhangi bir kontrol cihazı kullanılmayacak, tamamen zihinle kontrol edilecek. Neurable’ın geliştirdiği bant gerekli sinyalleri alırken, aradaki yazılım da bu sinyalleri bilgisayar komutlarına dönüştürecek.

Neurable, bu teknolojinin gelecekte kulak içi kulaklıklara sığacak kadar küçülebileceğini söylüyor. Bu teknolojinin oyunculara sunulacak kadar erişilebilir hale gelmesi, sağlık sektörüne de büyük katkı sağlayabilir.