AMD Yeni Ryzen 2 Ve Vega İşlemcilerini Duyurdu

In Haber by Ruşen Göbel2 Comments

AMD, CES 2018’de yeni yongalarıyla ilgili önemli bilgiler verdi.

Ryzen serisi işlemcileriyle Intel ile rekabetinde yeniden güç kazanan AMD, CES 2018 fuarında önümüzdeki 2 senede neler yapacağının yol haritasını açıkladı. Şirket hem işlemci, hem de GPU tarafında yeniliklerle karşımıza çıkacak.

Vega GPU’lu Ryzen APU’lar

AMD’nin duyurusunu yaptığı 2 yeni APU’su, giriş seviyesine hitap ediyor. Ryzen 5 2400G, 3,6 GHz hızında çalışacak ve boost modunda 3,9 GHz’e ulaşacak. 4 çekirdekli işlemcide SMT teknolojisindan faydalanılacak. 11 adet Vega tabanlı işlem ünitesine sahip olan APU, 169 dolardan satışa sunulacak.

Ryzen 3 2200G de 4 çekirdeğe sahip olacak. Normal ve boost hızları sırasıyla 3,5 GHz ve 3,7 GHz olan APU, 8 adet Vega tabanlı işlem ünitesi taşıyacak. 2200G’nin fiyatı ise 99 dolar olarak belirlenmiş.

Ryzen 5 2400G’nin, Core i5-8400 – GeForce GT 1030 ikilisiyle hemen hemen aynı performansı sergileyeceği söyleniyor. Ürün, bu noktada yarattığı fiyat farkıyla ön plana çıkıyor. Intel – Nvidia ikilisinin 288 dolarlık bir maliyeti bulunurken, 2400G 169 dolara satılacak.

Zen+ İkinci Çeyrekte Geliyor

AMD, Zen+ adını verdiği yeni Ryzen işlemcilerini 12 nanometre teknolojisiyle üretecek. Yeni işlemcilerin daha yüksek saat hızıyla çalışacağı söylenirken, bunun miktarı belirtilmedi. Frekans kontrolü için yeni Precision Boost 2 teknolojisinin kullanılacağı belirtilirken, XFR2 ile saat hızları artırılacak. Yeni yongada önbellek geliştirilirken, hafıza hızlarında ve gecikme sürelerinde iyileştirmeler yapılacak. Nisan ayında piyasaya çıkacak olan Zen+’ın yaklaşık %10’luk bir performans artışı getireceği belirtildi.

2019’da piyasaya çıkacak Zen 2’de 7 nanometre teknolojisinden faydalanılacak. Bir yıl sonra da 7 nm+ teknolojisiyle üretilecek Zen 3’ler hazır olacak. Bu işlemcilerle ilgili henüz fazla bilgi yok. AMD, Zen 2 ve Zen 3’te, %7 – %8’lik performans artışından çok daha fazlasını beklememiz gerektiğini söylüyor.

Üst seviye kullanıcılara hitap eden Threadripper’ın yeni neslinin, 2018’in ikinci yarısında piyasaya çıkacağı söylendi. Yeni Threadripper işlemcilerde Zen+ çekirdeklerinin kullanılması bekleniyor.

7 nanometrelik Vega GPU’lar

AMD, bu sene içinde 7 nm Vega grafik yongasını piyasaya sürebileceğini duyurdu. Fakat yeni yongalar öncelikli olarak makine öğreniminde kullanacak müşterilere sunulacak. Sonrasında 7 nm Vega, yerini 7 nm Navi çekirdeklerine bırakacak. Bir sonraki adımda yer alan 7 nm+ teknolojisiyle üretilecek GPU’nun adı henüz belirlenmemiş.

Şirket, ayrıca mobil Vega GPU’sunu gösterdi. HBM2 belleklere sahip GPU, 1,7 mm kalınlığında ve oldukça küçük bir yapıya sahip. AMD, bu yonganın ince ve yüksek performanslı oyun dizüstü bilgisayarını hedeflediğini belirtti.