Anasayfa Haber Huawei, Yeni WiFi Q2 Ağ Sistemini Tanıttı

Huawei, Yeni WiFi Q2 Ağ Sistemini Tanıttı

Huawei’nin yeni sistemi örgü topolojisi ve powerline veri iletimi teknolojilerinden faydalanıyor.

Bir süredir tüm mekanı kapsayacak WiFi ağlarının kurulabilmesi için, bazı markalar örgü topolojisi teknolojisini kullanan ürünlerini piyasaya çıkarıyor. Asus da eski router’larını güncelleyerek bu teknolojiyle donatan markalar arasına girmişti.

Huawei de WiFi Q2 adını verdiği bir ağ setinin duyurusunu yaptı. WiFi Q2’nin iki sürümü bulunuyor. Bunlardan ilki 3 tane hibrit istasyona sahipken, diğeri 1 tane ana vericinin yanında 2 adet uydu görevi gören birimlerden oluşuyor.

Gigabit hızında powerline iletişimi

Her iki sürümde de istasyonlar arası iletişim G.hn adı verilen gigabit hızında powerline aktarım teknolojisiyle sağlanıyor. Böylece ev içindeki duvarlar, sistemin iletişim bütünlüğünü bozamıyor. Sistemin sağladığı WiFi ağı ise örgü topolojisini kullanıyor. Böylece WiFi Q2’nin sürümüne göre, mekan içinde 2 veya 3 ayrı noktadan tamamen aynı WiFi yayını yapılıyor. Yani her istasyonun SSID’si ve şifresi aynı kalıyor. Bağlanan tüm cihazlar gerektiğinde kullanıcı farkına bile varmadan bağlı olduğu birimi değiştirebiliyor.

Sistemin sağladığı WiFi hızı ise çok yüksek seviyelere çıkabiliyor. WiFi Q2’nin 1867 Mbps’ye kadar WiFi yayını yapabildiği belirtiliyor. Tabii ki çoğu kullanıcı düşük internet hızları sebebiyle bu yüksek hızlardan tam anlamıyla faydalanamayacaktır. Fakat ürün, mekan içi ağ iletişimine büyük fayda sağlayacaktır. Özellikle ağ üzerinden sık sık dosya aktarımı yapan veya herhangi bir platformda oyun akışı teknolojilerinden faydalanan kullanıcılar, bu yüksek hızlı ağ iletişiminin faydasını görecektir.

WiFi Q2’nin brute-force şifre kırma yöntemine karşı da korumalı olduğu belirtildi. Üçlü hibrit sistem yurt dışında 350 dolara, 2+1 sistem ise 220 dolara satılacak. Ürünün piyasaya çıkmasıyla beraber, istasyonların ayrıca satılacağı da belirtildi. WiFi Q2 ağ seti bu yıl piyasada olacak.