Anasayfa Makale Gigabyte BIOS Güncelleme Rehberi

Gigabyte BIOS Güncelleme Rehberi

Q-Flash özelliğini kullanarak Gigabyte anakartlarda BIOS güncelleme işlemine bakıyoruz.

Farklı üreticilerin BIOS güncelleme için farklı çözümleri mevcut. Örneğin ASUS anakartlarda EZ Flash, MSI anakartlarda M-Flash ve Gigabyte anakartlarda da Q-Flash mevcut. ASUS, burada internet üzerinden güncelleme desteği ile kolaylık konusunda baaşı çekiyor. Sonrasında ise NTFS dahil birçok dosya sistemini destekleyen MSI geliyor. Listenin son sırasında ise belleğimizi FAT32 olarak formatlamak zorunda kaldığımız Gigabyte var.

Gigabyte anakartlarda BIOS güncellemek için izlemeniz gereken adımlar şu şekilde:

 1. Öncelikle anakartınızın model ve revizyonuna uygun BIOS indirmeniz gerekiyor. Gigabyte anakartlarda sadece modeli bilmek yetmeyebiliyor. Bir de anakartların revizyonları oluyor. Revizyon bilgisini anakartın kutusundaki beyaz etikette veya kartın PCB’sinin sol alt kısmında bulabilirsiniz.
 2. Şimdi anakartınızın sayfasına girin ve burada Support kısmına gelin.
 3. Support sayfasında BIOS kısmını genişletin. Burada birden çok sürüm görebilirsiniz. Her zaman en son sürümü indirmeniz yeterlidir.
 4. İnen ZIP dosyasını ayıklayın. Gigabyte, BIOS dosyalarının uzantısını sürüm numarası ile belirlemekte. Örneğin Z370 Ultra Gaming için şöyle bir dosya edineceksiniz: Z370AUG.F7g
 5. Bu aşamada USB belleği PC’nize takın ve belleği FAT32 dosya sistemi ile biçimlendirin.
  1. Bu iş için HP USB Disk Storage Format Tool kullanabilirsiniz.
  2. Alternatif olarak: Kingston Format Utility
 6. BIOS dosyasını USB belleğe kopyalayın.
 7. USB belleği bilgisayarınıza takın.
 8. End tuşu ile Q-Flash özelliğini açın.
 9. Update BIOS seçeneğine tıklayın.
 10. USB belleğinizi ve sonrasında da içerisindeki BIOS dosyasını seçin.
 11. Sağdaki çift ok işlemine tıklayın ve güncelleme işlemini başlatın.

BIOS güncelleme işlemi genelde iki dakika sürmekte. Bu işlemden sonra bilgisayarınız normal bir biçimde açılana kadar müdahale etmeyin zira bazı BIOS güncelleme sonrasında işlemci microcode güncellemesi yapılmaktadır. Bu işlem de genelde BIOS güncellemesi sonrası PC açılırken gerçekleşir. Bu bağlamda sisteme müdahale etmemek, sistemin sağlığı için en iyisi olacaktır. Sistem bu işlemden sonra tekrar yeniden başlayacaktır.

Güncelleme sonrası PC’niz açılmazsa Clear CMOS tuşuna basabilir yada Clear CMOS Jumper’ını kullanabilirsiniz.

Rehberde kullandığımız anakart: Gigabyte Z370 Aorus Ultra Gaming

Bilgisayarla tanışması 2000'li yıllara dayanan yazar, 2007'de CHIP ve LEVEL dergilerinin yanında CHIP Online için de makaleler yazdı ve 2010'da Türkiye'nin en çok satan teknoloji dergisi CHIP'in Donanım Editörü oldu. Bu süre zarfında 1000'den fazla ürün incelemesi yapan Recep Baltaş, 2011 sonunda bu görevinden ayrılıp ASUS Türkiye'de Pazarlama Uzmanı olarak çalışmaya başladı. Tam bir Technopat olan Baltaş'ın son durağı ise Technopat.net.