Anasayfa Haber Intel’in Spectre Yamasındaki Hatalar Yeni İşlemcileri De Etkiliyor

Intel’in Spectre Yamasındaki Hatalar Yeni İşlemcileri De Etkiliyor

Intel’in başı, Meltdown ve Spectre sebebiyle ağrımaya devam ediyor.

Meltdown ve Spectre açıklarından dolayı zor bir dönem geçiren Intel, geçtiğimiz hafta bazı yamalar yayınladı. Fakat Spectre için yayınlanan yamadaki bazı hatalar, sistemlerin baştan başlamasına sebep oluyordu. Şirket şimdi yamayı düzeltmek için çalışıyor.

Spectre yamasından sonra ortaya çıkan şikayetler sebebiyle Intel, müşterilere ulaşarak mikrokod güncellemelerini bir süre bekletmelerini istemişti. Sonrasında ise Spectre yamasındaki problemin sadece Broadwell ve Haswell işlemcileri etkilediği açıklanmıştı.

Broadwell ve Haswell işlemcilerindeki sorunu çözen Intel, benzer bir problemin Skylake ve Kaby Lake platformlarında da yaşandığını fark etti. Diğer taraftan Ivy Bridge ve Sandy Bridge platformlarının da Spectre yamasından etkilendiği düşünülüyor.

Şirket, düzeltme çalışmalarını tamamen şeffaf bir şekilde gerçekleştireceğini duyurdu. Hatta geçtiğimiz hafta, ev kullanıcılarına yönelik hazırladığı bazı test sonuçlarını paylaştı. Benzer bir çalışmayı sunucular için de yapan Intel, yamalarda ortalama %2 – %4 performans kaybı gözlemledi.

Bazı kaynaklar, yamaların sunucuları daha fazla etkilediğini iddia ediyordu. Intel’in testlerinde sunuculardaki işlemcilerin %100 kapasitesi veri okumak için kullanıldığında herhangi bir performans kaybı olmuyor. Fakat %100’ü veri yazmaya ayrıldığında %18 gibi bir performans düşüşü yaşanıyor.

Tek çekirdek kullanılarak, ölçeklendirilebilir yapıda, farklı araçlarla, yüksek performanslı veri yazmak istendiğinde ise performans düşünü %25’lere varıyor. Intel, tüm bu problemleri çözmek için çalışmalarını sürdürüyor.