Philips 278E8 Kavisli Monitör İncelemesi

In Video, Video İncelemeler by Ali GüngörLeave a Comment

Philips 278E8 monitör incelemesinde, FreeSync destekli, 27 inçlik 1800R kavisli bilgisayar monitörünün özelliklerine ve ideal kullanım alanlarına bakıyoruz…

Philips pek çok farklı ölçüde model ile kavisli monitör serisini piyasaya sürdü. 27 inçlik Full HD çözünürlükteki 278E8 modeli, farklı açılardan görülebilen, geniş renk gamutuna sahip bir VA panel kullanıyor. Panelin arkasında ise W-LED arka aydınlatma kullanılmış.

Bir monitörde en önemli nokta elbette görüntü kalitesi. Kullanılan panelin özelliklerine bakalım. 1920×1080 piksel Full HD çözünürlüğe sahip. 4 ms griden griye piksel tepki süresi var.

VA panelin en büyük artısı ise 3000:1 kontrast oranı. Klasik monitörlerde görmeye alışık olduğımuz 1000:1 statik kontrast ile karşılaştırıldığında, siyahlar, renk derinliği ve karşıtlığı açısından son derece etkileyici bir görüntü sunuyor.

Bu panel yapısı zengin renkleri geniş görüş açısıyla birleştiriyor. Görüş açısı, sizin monitöre nereden baktığınıza bağlı olarak değişir.

Monitör panel yapısı sayesinde 178 dereceye 178 derece görüş açısna sahip. Bu da monitör karşısında doğrudan düzgün bir şekilde oturmayıp, uzaktan ya da yandan baktığınızda, izlediğinizde dahi ekranı iyi görebilmenizi sağlıyor. 250 kandela metrekare parlaklığa sahip ekranda istediğiniz ayarda çalışabilirsiniz. Ancak ofis ayarlarına geçiş yapmazsanız renk karakteri canlı ve monitörün hissiyatı aydınlık.

Özetle her yönden canlı renklere sahip, 27 inçlik geniş ekranlı bir model var karşımızda.

Tasarım, Kavis ve Ergonomi:

Tasarıma baktığımızda, bu açıdan oldukça zarif bir model. Duruşu, stand ayağı ve genel çizgilerin haricinde çoğu kasaya uygun olan siyah renkte ve parlak.

Kavis kısmına dönersek, 278E8 modeli de Philips’in yeni serisindeki gibi 1800R kavis değerine sahip. R yani Radius demek. Bunun Türkçesi ise yarıçap. Bu 1.8 metrelik bir yarıçapta, monitörü hayali bir çizgide uzatırsak tam bir daire oluşturabilmesi demek.

Peki ne işe yarıyor bu kavis? Gözlerin daha rahat takip etmesini ve daha az yorulmasını sağlıyor. Zira gözün ekrana olan mesafesi aynı kalıyor. Ayrıca oyun oynarken, film izlerken kullanıcı kendisini merkezde hissediyor ve görüntüye daha kolay kapılabiliyor. Birden çok monitörlü kurulumlarda da çevrenizde dairesel bir simülasyon kabini oluşturabiliyorsunuz.

 

Fiziksel Özellikler ve Bağlantılar:

Kurulum demişken sırada ergonomi var. Stand 5 derece öne, 20 derece arkaya eğilmeyi destekliyor. Standsız 4.57 kg, stand ile 4.8 kg ağırlığında. Stand ile birlikte 620mm x 470 mm x 189 mm ölçülerinde. Standsız olarak ise 620x365x68 mm ölçülerinde.

Bağlantılara baktığımızda VGA analog, DisplayPort ve HDMI portlarını görüyoruz. Arka kısımda ayrıca Kensington kilidi bulunuyor. Kutu içerisinde VGA, HDMI, 3.5 mm ses ve güç kablosu bulunuyor.

OSD kontrolü joystick ile sağlanıyor. Bu tam ortaya konumlandırılmış. Hızlı bir şekilde açma kapatma, menü, ses seviyesi, giriş ve ek ayarlara erişebiliyoruz.

Menülerde Türkçe dil desteği mevcut. Biz sağ tarafa konumlandırılmış Joystick tercih etsek de ortaya konumlandırma solaklar için daha dengeli, aynı zamanda çoklu kurulumlarda birden çok monitörde OSD erişimi mesafe açısından kolaylaşıyor.

Monitörün Karakteri

Türkiye’de “Philips 278E8QJAB/00 27″ 4ms (Analog+HDMI+Display) Full HD IPS Curved Oyuncu Monitör” ismiyle pek çok online mağazada oyuncu kategorisinde satılıyor. Bunun en büyük sebebi 4 ms piksel tepki süresi ve AMD FreeSync desteği bulunması.

FHD 60 Hz monitör için 4 ms ziyadesiyle yeterli bir tepki süresi. Oyunlarda VA panelin zengin renklerini tercih eden, orta seviye oyun sistemlerinde oyuncunun göz zevkine hitap eden bir monitör. Ancak oyuncu kategorisine bakarsak kullanıcıların karşısında 75, 100, 144 Hz ve ötesinde çok hızlı seçeneklerin olduğunu görüyoruz. Burada FHD 60 Hz standart değerlerin ötesine geçmiyor, ortalama asgari değerler.

FreeSync’e bakarsak, ek maliyet getirmiyor. Bu yüzden kullanmayacak olsanız bile olması bir artı. Bu monitörü rahatlıkla AMD RX 470, 570, 480 ve 580 gibi ekran kartlarıyla FHD 60 FPS oyunlarda kullanabilirsiniz. Nvidia tarafında da 1050Ti ve 1060 ile iyi gider ama FreeSync’ten yararlanamazsınız.

Bu kısmı biraz daha detaylı anlatalım. FreeSync monitörler AMD ekran kartlı sistemlerde, özelliği açarsanız oyun deneyimini geliştirir. Bu tür bir monitörü Nvidia ekran kartı olan sistemlere de bağlayabilirsiniz. Ancak FreeSync özelliği sadece AMD ekran kartıyla devreye girer. Bu yüzden kullanmadığınız ek bir özellik olarak kenarda durur.

Nvidia’nın FreeSync karşısında G-Sync teknolojisi ve bunu destekleyen monitör modelleri de vardır. Ancak fiyatları ek bir donanım, monitör içerisindeki bir Nvidia yongası gereksinimi sebebiyle daha yüksektir. Özetle G-Sync ya da FreeSync desteklemeyen düz bir monitör yerine, FreeSync destekli almak size ek bir maliyet getirmez, hatta ileride AMD ekran kartı takarsanız avantaj sağlar.

Radeon Vega ekran kartı

 

Oyun Dışı Kullanım

Oyun dışı kullanımlara gelirsek, çizim için düz paneller daha çok tercih ediliyor. öte yandan temel fotoğraf düzenleme gibi işler için sıradan monitörlere, TN panelli sistemlere göre çok daha uygun, zira renkleri çok iyi. Ancak kalibrasyon sadece profesyonel serilerde bulunuyor.

Peki nedir bu zengin renk dediğimiz? Ölçüsü ve standartları farklı farklı: NTSC yüzde 104, sRGB ise yüzde 130 renk gamutu ile sunuluyor. Ofis kullanımında da evrensel bir gerçek, alan uygunsa daha geniş ve güzel renklere sahip şık monitörler verimliliği arttırıyor. Elbette stand olarak bakarsak Philips’in daha ergonomik modelleri ve seçenekleri mevcut. Pivot olsun, yanlara çevirme olsun bu standda mevcut değil.

Üretkenlik ve verimlilik olarak değerlendirdiğimizde dikkat gerektiren, kullanıcıyı ekran başında tutmak istediğiniz işlerde, ofislerde kavisli monitörleri tercih edebilirsiniz. Biz ofiste Technopat Editörleri üzerinde yaptığımız testlerde, yeni ve güzel bir monitör karşısına oturan arkadaşlarımızın verimliliğinin arttığını gözlemledik. Görüntü kalitesi daha iyi bir monitörde çalışmak verimliliği her zaman arttırıyor. Ülkemizde pek çok kurumun donanımlarının artık yenilenmesi gerekiyor.

Son kullanıcı olarak baktığımızda 27 inç ekran eski ufak monitörlere göre gözlerinizi rahat ettiren bir yükseltme oluyor. Full HD için piksel yoğunluğu genç kullanıcılara uygun, en yüksek ekran boyutu bizim deneyimlerimize göre 27 inç oluyor. Bu monitörde piksel aralığı 0.311×0.311 mm. Daha üzerinde bu azalıyor ve oturma mesafesinin artması gerekiyor.

Artılar: VA Panel sayesinde yüksek kontrast ve zengin renk, kavisli yapı, Joystick OSD kontrolü.

Eksiler: Kısıtlı stand hareket açısı.

Sonuç itibariyle 27 inçlik kavisli Philips 278E8QJAB/00 modeli 1350 TL ortalama fiyat ile inceleme tarihinde satışta bulunabilen, rekabetçi bir monitör. Daha büyük ve canlı, aynı zamanda da kavisli bir monitör isteyenler için kendi 27 inç kavisli segmentinde iyi bir fiyat performansı var.

Testte kullandığımız ekran kartı hakkında daha fazla bilgi edinmek için: AMD Radeon Rx Vega 56 İncelemesi