iPhone X Üretimi Düşük Talep Sebebiyle Durdurulabilir

In Haber, Mobil by Ruşen Göbel2 Comments

KGI Securities analiz uzmanı Ming-Chi Kuo, iPhone X hakkında bazı bilgiler verdi.

Apple’ın geçtiğimiz Eylül ayında tanıttığı iPhone X akıllı telefonu, uzun bir süre teknoloji dünyasının en çok konuşulan ürünlerinden biri oldu. 3D yüz tarama ile sağlanan Face ID güvenliğinin yeterli olmaması dikkat çeken konulardan biri oldu. Diğer taraftan cihazın ön kısmında yer alan, kamera, hoparlör ve bazı algılayıcıların bulunduğu kısım da eleştirildi.

KGI Securities şirketinin analistlerinden Ming-Chi Kuo, cihaz hakkında bazı tahminlerde bulundu. Kuo’ya göre iPhone X’un üretimi bu yaz aylarında durdurulacak. Bunun sebebinin iPhone X’a talebin düşük seyretmesi olduğunu söylüyor.

Kuo, Apple’ın “Çin’deki en büyük 10 akıllı telefon üreticisi” listesindeki tek yabancı kökenli marka olduğunu belirtirken, iPhone 7 Plus’ın satışlarda 2. sırada bulunduğunu eklendi. Fakat Kuo, büyük ekranlı telefonları tercih eden Çin müşterilerinin, iPhone X’un ekranının üst kısmında yapılan fedakarlıktan hoşlanmadığını söylüyor.

Kuo’ya göre Apple, önümüzdeki sonbahar aylarında 3 yeni iPhone tanıtacak. Apple, bu zamana kadar gerçekleştirdiği tüm yeni iPhone tanıtımlarının ardından, hali hazırda piyasada olan eski telefonlarının fiyatlarında indirime gidiyordu. Ming-Chi Kuo, iPhone X’un fiyatının düşmeyeceğini ve yaz aylarında ömrünü dolduracağını tahmin ediyor.

Apple’ın sonbaharda tanıtacağı 3 telefonun ise şu şekilde olması bekleniyor:

  • 5,8 inç ekranlı yeni bir iPhone X
  • 6,5 inç ekranlı iPhone X Plus
  • 6,1 inç ekranlı, Face ID destekli yeni iPhone SE (650 – 750 dolar arası bir fiyat etiketiyle)

Ming-Chi Kuo’nun tahminlerinin doğru çıkıp çıkmayacağını görmemiz için önümüzde uzun bir süre var. Fakat iPhone X talebinin az olmasının, yüksek fiyatından kaynaklandığını düşünüyoruz.