Anasayfa Haber Galaxy S9, Yüz Ve İris Taramayı Birlikte Kullanacak

Galaxy S9, Yüz Ve İris Taramayı Birlikte Kullanacak

Intelligence Scan adı verilen teknoloji, Samsung’un yeni telefonunda güvenliği daha da artıracak.

Hafızalarında sakladığımız bilgilerle ve bağladığımız hesaplarla akıllı telefonlar, ciddi anlamda güvenlik gerektiren cihazlar konumunda. Uzun bir süre ekran kilidinin açılması için şifre gerektiren akıllı telefonlar, birkaç yıl önce standart kamera aracılığıyla yüz tanıma ve iris tarama teknolojilerine kavuştular. Fotoğrafla bile kolayca kandırılan bu teknolojiler, yerini parmak izi okuyucu sensörlere bıraktı. Şu sıralar güvenlik trendi, 3D yüz tarama teknolojilerine yöneliyor. Apple’ın öncü olduğu bu teknoloji, ne yazık ki henüz yeterince güvenli değil.

Samsung’un önümüzdeki ay tanıtacağı Galaxy S9 akıllı telefonunda iris taraması ile yüz tanıma teknolojilerinin bir arada çalışacağı söyleniyor. Günümüzde bu teknolojilerin sadece birinden faydalanan akıllı telefonlar yeterli güvenliği sağlayamıyorlar. Samsung ise iki teknolojiyi bir araya getirerek çok daha güvenli ve zor kandırılabilir bir güvenlik duvarı oluşturabilir.

Yüz tanıma için kullanılacak teknolojinin seviyesi hakkında henüz bir bilgi bulunmuyor. Açıkçası standart ön kamerayla sağlanan ve fotoğrafla bile kolaylıkla aşılan eski tip yüz tanıma teknolojisinin kullanılmayacağını düşünüyoruz. Muhtemelen Apple’ın TrueDepth’e kamerasına benzer bir teknolojiye yer verilecektir. Bu teknolojinin iris tarama ile birleşiminin ne kadar güvenli olacağını ise ancak piyasaya çıkarsa görebileceğiz.