Anasayfa Haber Google İzinsiz Kriptopara Madenciliğiyle Savaşıyor

Google İzinsiz Kriptopara Madenciliğiyle Savaşıyor

Hackerlar YouTube reklamlarına sızarak kullanıcıdan izinsiz kriptopara madenciliği yapmaya çalıştı.

Geçtiğimiz haftalarda yaşanan ve neredeyse tüm kriptopara birimlerini etkileyen değer düşüşü, madencilik furyasını dindirmeyecek gibi görünüyor. Bir süre önce sizlerle, bazı internet sitelerinin gizli bir pencere açarak bu pencere üzerinden kriptopara madenciliği yaptığını paylaşmıştık. Opera tarayıcısı hızlı bir şekilde bu soruna çözüm üretirken, hackerların YouTube reklamlarına sızmaya çalıştıkları ortaya çıktı.

Bazı kullanıcıların anti virüs yazılımları, YouTube’daki bazı reklamların kriptopara madenciliği yapmaya çalıştığını fark ederek bu işlemi durdurdu. Benzer uyarılarla karşılaşan kullanıcı sayısının artmasıyla birlikte araştırma yapan Trend Micro, madencilik yapan reklamların Japonya, Fransa, Tayvan, İtalya ve İspanya’da, Çarşamba gününden beri yayınlandığını bildirdi. Madencilik için kullanılan komut dosyasının CoinHive’a bağlı olduğu ve Monero para birimini kazdığı belirtildi.

CoinHive, aslında internet siteleri için farklı bir gelir modeli olması için geliştirildi. Normal kullanımda web siteleri reklam göstermek yerine ziyaretçilerine gerekli uyarıyı verdikten sonra bilgisayarlarını kullanarak madencilik yapabiliyor. Fakat hacker’lar CoinHive komut dosyasını modifiye ederek Google ve YouTube reklamlarına sızmayı başarmışlar.

Google, bu komut dosyasını içeren tüm reklamları yayından kaldırdı. Şirket yaptığı açıklamada reklamları 2 saat içinde yasakladığını belirtse de, Trend Micro bunun daha fazla zaman aldığını söylüyor.