Anasayfa Makale Windows 10 İçin En İyi Sandbox Uygulamaları

Windows 10 İçin En İyi Sandbox Uygulamaları

Bu uygulamalar ile yeni programları test ederken güvenliği elden bırakmayın.

Windows platformu ihtiyacınız olabilecek neredeyse bütün programlara sahip. Tek yapmanız gereken programı bulmak ve indirip yüklemek. Ancak internet üzerinden indirilen tüm programlara güvenmek ne yazık ki mümkün olmuyor. İndirdiğiniz program adware ile paketlenmiş, virüs dolu veya bozuk olabilir. Bu nedenle ücretsiz program indirme sitelerinden keşfettiğiniz ilgi çekici programları doğrudan sisteminize kurmadan önce sandbox uygulamalarında test etmeyi isteyebilirsiniz.

Sandbox uygulamaları kullanıcıya şüpheli veya güvenilmeyen programları test edebileceği sanal bir ortam sunar. Bu sayede ilginizi çeken programları sisteminize herhangi bir zarar vermeden deneyebilir ve programın istediğiniz şartlara sahip olup olmadığını görebilirsiniz.

Sandboxie

Listemizdeki en hafif sandbox uygulamalarından biri olan Sandboxie, neredeyse bütün Windows programlarını destekliyor. Şüpheli uygulamaların doğrudan güvenlik çemberi içine yüklenmesine izin verdiği gibi, ayrıca hali hazırda yüklü programları da kendi güvenlik çemberi içinde çalıştırabiliyor.

Özellikle web tarayıcıları için kullanışlı olan bu özelliği Sandbox -> Default Box -> Run Sandboxed -> Run Web browser aracılığı ile kullanabilirsiniz. Web tarayıcıları dışındaki programlar içinse sadece Run Any Program seçeneğine tıklamanız yeterli.

Shade Sandbox

Bir diğer popüler sandbox uygulaması olan Shade, ilk bakışta sade arayüzü ile dikkat çekiyor. Uygulamanın kullanımı da oldukça basit. Sandbox içinde çalıştırmak istediğiniz programı sürükleyip Shade penceresine bırakmanız yeterli. Bu işlemden sonra program sürekli sandbox modunda çalışacaktır.

Shade Sandbox kullandığınız sürece sandbox modunda oluşturulan tarayıcı geçmişi, tarayıcı çerezleri, Windows kayıt dosyaları ve sistem dosyaları tamamen ana işletim sisteminizden bağımsız olacaktır. Ayrıca sandbox modunda indirilen tüm dosyalar, Shade’in sanal indirilenler klasöründe depolanacaktır. Bu sayede sandbox içinde oluşturulan zararlı dosyalar işletim sisteminizi etkilemeyecektir.

Toolwiz Time Freeze

Diğer sandbox uygulamalarından oldukça farklı çalışan Toolwiz, sisteminizin anlık bir kopyasını oluşturuyor. Test etmek istediğiniz programları yükleyip kontrol ettikten sonra sisteminizi yeniden başlatabilir ve Toolwiz tarafından kaydedilen sistem versiyonunu geri yükleyip hiçbir şey değişmemiş gibi bilgisayarınızı kullanmaya devam edebilirsiniz.

Shadow Defender

Toolwiz Time Freeze uygulamasına benzer bir şekilde çalışan Shadow Defender, çalıştırıldığı andaki sistem diskini sanallaştırıyor. Yapılan değişikliklerin ardından da sistemi yeniden başlatıp eski haline getiriyor.

Shadow Defender’ın avantajlarından biri de kullanıcıların hangi klasörlerin program değişikliklerinden etkileneceğini elle seçebilmesi. Örneğin Shadow Mode sürecinde indirdiğiniz bir dosyayı gerçek sisteminize kaydetmek istiyorsanız, yapmanız gereken tek şey Commit Now butonuna tıklamak olacaktır.

Sanal Makineler

Yukarıda listelediğimiz tüm uygulamalar, sisteme hafif sanallaştırma uygulamaktadır. Eğer sanallaştırmanın tüm faydalarını kullanmak istiyorsanız, bunu yapmanın en ideal yolu kendi sanal makinenizi yaratmak olacaktır. Bu işlem için oldukça popüler olan VirtualBox veya VMware programlarını kullanabilir ve geleneksel sandbox uygulamalarının sınırlarından kurtulabilirsiniz.