Anasayfa Makale VMware ile macOS High Sierra Kurulumu

VMware ile macOS High Sierra Kurulumu

VMware Workstation 14 ile sanal bilgisayara macOS High Sierra kuruyoruz.

Apple macOS işletim sistemini her yıl güncelliyor. macOS’un şu andaki en güncel sürümü de 10.13 sürüm numaralı High Sierra. Uzun zamandır yayınlanmış olan ve şu anda 10.3.3 sürümüne ulaşmış olan Sierra gayet stabil çalışıyor ve Siri gibi bazı iOS özelliklerini de ihtiva ediyor. Bunun yanında iCloud entegrasyonu ve daha gelişmiş bir iPhone uyumuna da sahip.

Öte yandan bu işletim sistemini denemek isteyen PC kullanıcılarının üç seçeneği var: Cloud, Hackintosh ya da sanal bilgisayar. Hackintosh halen daha sisteme özgür birçok ayar gerektiren ve kullanıcının en az bir hafta sonunu tamamen ayırmasını gerektirebilecek kadar kapsamlı bir konu. Sanal bilgisayar ise buna karşın daha basit ve olası sorunlarda Windows’a zarar vermeyen bir kurulum.

Sanal bilgisayar için en iyi çözümlerden birisi de VMware Workstation. Her ne kadar bu kapsamlı sanallaştırma yazılımı doğrudan macOS desteği sunmasa da bu özelliği ufak bir yama ile devreye sokabiliyoruz. Böylece VMware içinde macOS High Sierra’yı sorunsuz bir biçimde çalıştırmak mümkün oluyor. Peki bu işlem için neler gerekiyor? Adım adım ilerliyoruz.

macOS High Sierra Sanal Bilgisayar Gereksinimleri

  • Sanallaştırma destekli Intel işlemci: Sanal makine çalıştırmak için Virtualization destekli işlemciler gerekmekte. Core 2 Duo ve sonrası neredeyse bütün işlemciler bu özelliğe sahip. İşlemcinizin bu desteğe sahip olup olmadığını öğrenmek için Intel’in sayfasına girip işlemci modelinizi aratmanız yeterli. Ek olarak bu özelliğin BIOS’ta devrede olması gerekiyor. BIOS’a girip Intel Virtualization Technology ayarını Enable yapmanız genelde yeterli. Daha gelişmiş sanallaştırma için VT-D’yi de açabilirsiniz.
  • AMD desteği: İşletim sisteminin çekirdeği yamalanmadan AMD işlemcilere sanal makinede dahi High Sierra kurulamıyor. AMD sistemde sanal macOS kullanmak istiyorsanız bu iş için özel hazırlanmış AMD destekli VMware imajlarını arayabilirsiniz.
  • 64 Bit İşletim sistemi: 32 Bit devri sona erdi. macOS da zaten 64 Bit bir işletim sistemi ve bu bağlamda çalışabilmesi için sanal makinenin kurulu olduğu işletim sisteminin de 64 Bit olması şart. İşlemciniz 64 Bit desteklemiyorsa sanal makinede High Sierra kullanamazsınız. İşlemcinizin 64 Bit desteği olup olmadığını öğrenmek için Intel’in bu sayfasını ya da bu programı kullanabilirsiniz.

Yazılım Gereksinimleri

  • VMware Workstation: İsterseniz deneyebilir, isterseniz de satın alabilirsiniz. Her halükarda en güncel 14 sürümünü kullandığınızdan emin olun. Biz bu rehberde 14.1.1 sürümünü kullandık.
  • VMware Unlocker: VMware’e macOS kurulabilmesi için bu ufak programı indirip win-install dosyasını yönetici olarak çalıştırmanız şart.
  • macOS High Sierra ISO Dosyası: Technopat Sosyal’den edinebilirsiniz.
  • VMware Tools: Daha yüksek bir performans için VMware Tools olmazsa olmaz. VMware’in kendi sitesinden indirebilirsiniz.
  • Config Dosyası Güncellemesi: vcpu-0 hatası almanız durumunda Config dosyanızın (VMX) başına şu kodu eklemeniz gerekmekte:
    smc.version = "0"

Bütün gereksinimleri tamamladıysanız kuruluma başlayabiliriz!

XCode ile iOS Programlama Dersini İndirimli almak için tıklayın…