UFS 3.0 İle Mobil Cihazların Veri Depolama Hızı Artacak

In Haber by Ruşen GöbelLeave a Comment

JEDEC Başkanı Mian Quddus, UFS 3.0 teknolojisiyle ilgili bazı bilgiler verdi.

Akıllı telefonlar artık neredeyse “mini bilgisayar” statüsüne ulaştılar. Öyle ki yoğun talep üzerine hızlı bir şekilde geliştirilip piyasaya sürülen donanımlar, bazı bilgisayarlarda bile kullanılıyor. Her ne kadar bir akıllı telefonun donanımından bahsederken akla ilk CPU ve RAM geliyor olsa da, depolama birimi ve bunun hızı da büyük önem taşıyor.

Bir süredir bazı akıllı telefonlar UFS (Universal Flash Storage) adı verilen, son derece hızlı depolama birimlerini kullanıyor. UFS 2.1 teknolojisi, günümüz telefonlarından Samsung Galaxy S8, HTC U11 ve OnePlus 5 gibi akıllı telefonlarda yerini almış. UFS 2.1 depolama birimleri, yapılan testlerde 750 MB/s okuma ve 145 MB/s yazma hızlarına ulaşabiliyor.

Elektronik sektöründeki pek çok bileşenin standardını belirleyen JEDEC’in başkanı Mian Quddus, geliştirilmekte olan UFS 3.0 teknolojisinden bahsetti. UFS 3.0, UFSHCI 3.0 ve UFS Card Extension teknolojileriyle otomotiv sektörü için bazı özellikler sunulacağını ekledi.

Ayrıca UFS 3.0’ın, UFS 2.1’e göre 2 kat bant genişliğine sahip olacağını duyurdu. Daha az güç tüketeceği belirtilen UFS 3.0’ın, tek veri yolunda 11,2 Gbps, çift veri yolunda ise 23,2 Gbps hızına ulaşabildiği söyleniyor. Bir önceki nesil UFS 2,7 ila 3,6 volt arası enerjiye ihtiyaç duyarken, 3.0 sürümünde yalnızca 2,5 volt ile çalışıyor.

Bu derece yüksek depolama hızları, özellikle yüksek kaliteli video çekimlerinde büyük avantaj sağlayacak. 4K/60 fps video kayıtları, yüksek hızlı depolama teknolojileri sayesinde mümkün olacak.