Broadcom, Qualcomm’u Alma Konusunda Israrlı

In Haber by Ruşen Göbel2 Comments

Broadcom, Qualcomm için verdiği fiyat teklifini yaklaşık 15 milyar dolar daha artırdı.

Broadcom, bir süredir mobil işlemci geliştiricisi Qualcomm’u satın almayı planlıyor. Fakat Qualcomm yöneticileri teklif edilen 105 milyar doları, şirketin gerçek değerini yansıtmadığı gerekçesiyle reddetmişti.

Broadcom, önceki teklifinde hisse başına 70 dolar ödemeyi kabul etmişti. Bazı kaynaklardan elde edilen bilgiye göre şirket, bu miktarı 80 – 82 dolar seviyesine yükselterek yeni teklifte bulundu. Böylece Broadcom’un teklifi 120 milyar dolara ulaştı.

Broadcom, satın alma işlemini 12 ayda gerçekleştirmek için hazır olduğunu belirtiyor. Eğer gerçekleşirse, gelmiş geçmiş en büyük şirket satın alması işlemi olacak. Fakat bu işlemlerin önünde bazı engeller olabilir. ABD hükümeti, Amerikan şirketlerinin yabancı ülkelere satışı konusunda son derece titiz davranıyor, devletin çıkarları devreye giriyor.

Broadcom’un bu ısrarının sebebinin Qualcomm’un gelişmiş 5G bağlantı teknolojisi olduğu tahmin ediliyor. Broadcom bu teknolojiyle, rakiplerinden çok daha hızlı bir şekilde 5G teknolojileri üretebilir. Ayrıca Qualcomm, LTE yongaları alanında şu sıralar pazar lideri.