Intel AR Gözlüklerini Quanta Üretecek

In Haber by Ruşen GöbelLeave a Comment

Intel, artırılmış gerçeklik gözlüğü Superlite’ın üretimi için Quanta Computer ile anlaşma yaptı.

Artırılmış gerçeklik alanına girmek için 2015’te Recon şirketini satın alan Intel, Superlite isimli gözlüğünü piyasaya sürmeye hazırlanıyor. Intel’in giyilebilir teknolojilerden uzak durma kararıyla küçülen artırılmış gerçeklik bölümünde şu sıralar 200 kişi çalışıyor. Intel’in portföyünde işlemciler hala ön planda bulunuyor.

Akıllı telefonlarla çalışması için tasarlanan Superlite, cihazlarla iletişim için Bluetooth bağlantısını kullanıyor. Lazer projeksiyon teknolojisi kullanılan Superlite görüntüyü bir lense iletiyor ve bu lens de kullanıcının retinasına yansıtıyor. Böylece kullanıcının görüş alanında bir görüntü oluşturuluyor.

Intel’in yüksek teknolojili çok sayıda fabrikası olsa da bunlar işlemci üretiminde kullanılıyor. Hiçbirinin üretim bandı artırılmış gerçeklik ürünlerinin üretimi için uygun değil. Şirket bu sıkıntıyı aşmak için Quanta Computer ile anlaştı. Quanta Computer, Superlite’ın üretimini gerçekleştirecek.

Intel, artırılmış gerçeklik bölümünün büyük kısmını satmayı da planlıyor. Küçük bir ekiple geliştirmeye devam etmeyi planlayan şirket, bölümün değerini 350 milyon dolar olarak belirlemiş. Artırılmış gerçeklik donanımı pazarının 2025’te 110 milyar dolara ulaşacağı tahmin ediliyor. Yazılım tarafındaki tahminler ise 72 milyar dolar seviyesinde.