Windows 10, Windows 7’yi Geride Bıraktı

In Haber by Ruşen GöbelLeave a Comment

Uzun süredir en çok kullanılan işletim sistemi olan Windows 7, sıralamadaki yerini Windows 10’a bıraktı.

Windows’un en başarılı sürümlerinden biri olan Windows 7, çoğu kullanıcı için terk edilmesi zor bir işletim sistemi konumundaydı. 2009’da piyasaya sürülen işletim sisteminin satışı 2014’te durdurulmuştu. Microsoft tarafından verilen destek ise 2015’te sona erdi. Bu arada çıkan Windows 8 işletim sistemi ise değişen arayüzü sebebiyle kullanıcılar tarafından pek tercih edilmemişti.

Microsoft, eski bir işletim sistemi olmasına rağmen Windows 7’den Windows 10’a ücretsiz geçiş hakkı tanıdı. Büyük bir ısrarla 7 kullanıcılarını 10’a taşımaya çalışan şirket, buna rağmen Windows 7’nin kullanım oranını düşüremedi. 2009’da piyasaya çıkan işletim sisteminin kullanım oranı, bu zamana kadar zirvedeydi.

StatCounter isimli web analizi şirketi, Windows 10’un Ocak ayında %42,78’lik bir pazar payına ulaştığını duyurdu. Windows 7 ise %41,86’ya geriledi. Böylece Windows 7, uzun zaman sonra tahtını Windows 10’a kaptırmış oldu.

Geriye kalan pay içinde %8,42’lik oranda Windows 8,1 kullanıcısı bulunuyor. Ayrıca grafikte hala hatırı sayılır miktarda Windows XP kullanıcısı olduğu görülüyor. Hatta Windows XP kullanıcı sayısı, Windows 8 kullanıcı sayısından fazla.