YouTube Ve Netflix, RTÜK Tarafından Denetlenecek

In Haber by Ruşen Göbel1 Comment

RTÜK yeni torba yasayla dijital yayın platformlarına da müdahale edebilecek.

Hükümet dijital yayıncılıkla ilgili bazı düzenlemeler yapmaya hazırlanıyor. Konuyla ilgili hazırlanan torba yasa tasarısı, TBMM’ye gönderildi. Torba yasan tasarısının 73. maddesi RTÜK’e internet üzerinden yayın yapan kuruluşlara müdahale yetkisi veriyor.

Yasanın yürürlüğe girmesi halinde Netflix ve YouTube gibi video içeriği sağlayan platformlarının yanı sıra, Spotify gibi müzik platformları da RTÜK tarafından denetlenecek. Uygunsuz görülen dijital servislere erişim engellenebilecek.

İnternet üzerinden yayın yapmak isteyen ve hali hazırda standart yayın lisansı bulunan kuruluşlar da internet yayın lisansı almak zorunda kalacak. Lisans almayan veya bir şekilde lisansı iptal edilen kuruluşların internet yayın kanalları RTÜK tarafından yasaklanabilecek.

RTÜK üyesi İlhan Taşçı, torba yasanın iletişim ve haberleşme özgürlüğüne darbe vuracağı görüşünde. Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ ise yasanın ifade özgürlüğünün kısıtlanması için getirilmediğini, internetten faydalanarak başka suçları işleyen kişileri hedef aldığını söyledi.