Fransa, Araçta Cep Telefonu Kullanımını Kısıtlıyor

In Haber by Ruşen GöbelLeave a Comment

Fransa’da yapılan yeni düzenlemelerle direksiyon başında telefon kullanımına ciddi kısıtlamalar getiriliyor.

Trafik kazalarında ölümlerin artması, Fransa’yı trafik kurallarında bazı değişiklikler yapmaya zorladı. Yeni düzenlemelerle direksiyon başındayken cep telefonu kullanımı neredeyse tamamen yasaklanmış olacak.

Ölümlü trafik kazalarının artış gösterdiği Fransa’da devlet devamlı yeni düzenlemelerle bu durumun önüne geçmeye çalışıyor. Ulusal hız sınırında yapılan bir indirimin ardından, şimdi de araç içinde sürücünün cep telefonu kullanımına yeni kısıtlamalar getiriliyor.

Daha önce sürücünün direksiyon başında cep telefonu kullanması kesinlikle yasaktı. Telefonla konuşmak isteyen bir sürücünün aracını yol kenarına çekmesi ve durdurması şart koşuluyordu. Yeni düzenlemeyle birlikte aracı durdurmak da yeterli olmayacak.

Fransa’daki yeni kuralla birlikte sürücüler telefon görüşmesi yapabilmek için araçlarını bir park alanına çekmek zorunda kalacaklar. Yol kenarı ve benzeri noktalarda durup telefonla konuşan sürücüler cezayla karşı karşıya kalacaklar.

Boş bir yolda bile, park alanı olmayan bir noktada cep telefonu için durmak yasaklanıyor. Tabii arıza ve kaza gibi durumlar bir istisna olarak kabul edilecek. Yeni kurala uymayan sürücülere 135 Euro ceza kesilecek. Bu uygulama zamanla diğer ülkelerde de kabul görebilir.