Amazon’un Piyasa Değeri Microsoft’u Geride Bıraktı

In Haber by Ruşen GöbelLeave a Comment

Amazon’un hisse değeri bir yılda %77 oranında arttı.

Türkiye’deki mağazasının açılmasına aylar kalan Amazon’un piyasa değeri, Microsoft’un piyasa değerinin önüne geçti. Amazon böylece en değerli şirketler sıralamasında 3. sıraya yerleşti.

Amazon’un Microsoft’u geçmesindeki en önemli süreç, geçtiğimiz 3 seans oldu. Amazon’un hisseleri, son seansta %1,14 değer kaybederek 690,4 milyar dolara geriledi. Microsoft ise aynı süreçte %1,83 değer kaybederek 690,3 milyar dolara düştü. Amazon, 100 milyon dolarlık fark ile Microsoft’un önüne geçmiş oldu.

Amazon’un hisse senetleri, Salı gününe kadarki son 3 borsa seansında %3,8 değer kazandı. Microsoft ise bu dönemde %3,1 değer kaybetti. Amazon’un perakende ve bulut bilişim hizmetleri, şirket hisselerinin geçtiğimiz yıla göre %77 değer kazanmasını sağladı. Microsoft’un değer kazanımı ise %42 seviyesinde kaldı.

Böylece en değerli şirketler listesinde Amazon üçüncü, Microsoft ise dördüncü sıraya yerleşti. İlk iki sırada 819 milyar dolar piyasa değeriyle Apple ve 736 milyar dolarlık değeriyle Alphabet (Google) yer alıyor.