Android’de SMS’ler Web Üzerinden Gönderilebilecek

In Haber, Mobil by Ruşen GöbelLeave a Comment

Google, Mesajlar uygulamasını geliştirmeye devam ediyor.

Günümüzde yerini WhatsApp gibi mesajlaşma uygulamalarına bırakmış olan SMS, çoğunlukla şirketlerin veya devlet kurumlarının vatandaşlarla iletişim aracı olarak kullanılıyor. Telefon kullanıcıları arasında SMS kullanım oranı bir hayli düşmesine rağmen Google, SMS uygulamasını geliştirmeye devam ediyor.

Geçtiğimiz haftalarda Android’in Mesajlar uygulamasında Akıllı Cevaplar özelliğinin denendiğini duyurmuştuk. Google şimdi de  SMS uygulamasına, WhatsApp Web gibi yeni bir web arayüzü getirmeye hazırlanıyor. Böylece kullanıcılar QR kodu okutup telefonlarını eşleştirdikten sonra, web tarayıcı üzerinden SMS’lerine erişebilecek ve mesaj gönderebilecekler.

Google’ın Mesajlar uygulamasına yaptığı yatırımın sebebinin, geliştirilmekte olan RCS (Rich Communication Service) teknolojisi olduğu tahmin ediliyor. SMS’in yerini alması için geliştirilen RCS, yüksek çözünürlüklü fotoğraf gönderimi, okunma bildirimi, “Yazıyor…” bilgisi ve .gif dosya biçimi gibi, hali hazırda WhatsApp’ta olan pek çok özelliği destekliyor.

Ancak RCS teknolojisi operatörlerin ilgisini çok çekmediği için sürüncemede kalmış bulunuyor. Google da Android cihazlardaki RCS desteğini geliştirerek operatörlerin ilgisini bu teknolojiye çekmeye çalışıyor olabilir.