Audi Ve Porsche Birlikte Elektrikli Otomobil Geliştiriyor

In Haber by Ruşen GöbelLeave a Comment

İki Alman otomotiv markası ortaklaşa kullanacakları bir elektrikli araç tasarlıyor.

Her ne kadar Audi ve Porsche lüks otomobil segmentinde rakip olsalar da, ikisi de Volkswagen Group’un alt şirketi durumundalar. Böyle olunca, rakip olduğu düşünülen şirketler arasında çeşitli işbirlikleri gerçekleşebiliyor.

Audi ve Porsche yeni bir elektrikli otomobil platformu oluşturmak için kolları sıvadı. Şirketler bu platform için Ar-Ge yapacak ve bilgilerini paylaşacak. Haber, Audi CEO’su Rupert Stadler ve Porsche CEO’su Oliver Blume tarafından bir röportajda verildi. İki şirketin ilk işbirliği olmadığı, Audi Q7/Q5 ile Porsche Cayenne/Mecan’ın yıllardır aynı şaseyi kullandığı hatırlatıldı.

Kurulan platformla birlikte ilk elektrikli otomobillerin 2021’de ortaya çıkması bekleniyor. Şirketlerin ayrı projeleri ise ayrı kalmaya devam edecek. Porsche’nin geliştirilme aşamasındaki Mission E projesi ortak çalışmaya dahil edilmeyecek.

Oliver Blume, bu ortak çalışmanın arkasında finansal sebeplerin bulunduğunu söyledi. Her iki şirketin kendi platformlarını ayrı ayrı oluşturmasının, yaklaşık %30 daha maliyetli olacağı tahmin ediliyor. İşbirliği ise hem maliyeti, hem de tasarım süresini düşürecek.