Yeni AMD Ryzen Masaüstü Apu Modelleri Piyasaya Çıktı

In Bülten, Haber by Berker Güngör1 Comment

AMD Ryzen masaüstü APU’lar konsol sınıfı HD oyun performansını masaüstüne getiriyor.

AMD, iki dahili Radeon Vega grafikli Ryzen Masaüstü işlemci modelinin piyasaya çıkışıyla, bir masaüstü işlemcideki en yüksek grafik gücünü tanıttı. Şu an piyasada olan AMD Ryzen 5 2400G ve AMD Ryzen 3 2200G işlemcileri, dört adet en yeni “Zen” işlemci çekirdeğini, gelişmiş Radeon “Vega” mimarisiyle tek bir yonga üzerinde birleştirerek, sırasıyla 175$ ve 109$ son kullanıcı fiyatıyla üst seviyede sistem ve grafik performansı sunuyor.

Ryzen masaüstü APU’lar, gelişmiş özellikleriyle de performansı daha yukarıya taşıyorlar. Gelişmiş AMD SenseMI teknolojisi, yüksek frekanslarda ve düşük bellek gecikmelerinde güç tüketimini azaltıyor. Yeni APU’lar aynı zamanda oyun ve gerçek dünya uygulamalarında yüksek frekansları mümkün kılan çoklu çekirdek hızlandırma algoritması olan Precision Boost 2’yi de destekliyor. Dahili grafik güçleriyle birlikte bu yeni işlemciler, zahmetsiz bir akıcı oynanış için Radeon FreeSync teknolojisini ve bu teknolojiye sahip monitörlerle de uyumlu çalışıyorlar.

Ryzen 5 2400G işlemci:

– Tek bir işlemcide, 199$’lık Intel Core i5-8400 ve 89$’lık NVIDIA GeForce GT 1030 grafik kartının birlikte verdiği grafik performansını sunuyor.
– Intel Core i5-8400’den %156’ya kadar daha fazla grafik performansı.
– Intel Corei i5-8400’den %21’e kadar daha fazla sistem performansıç
– Hız aşırtıldığında %39’a kadar daha hızlı grafik performansı.

Ryzen Masaüstü APU’lar, Ryzen Masaüstü CPU’lar ile aynı Socket AM4 yapısını destekliyorlar. Bu yüzden yeni işlemciler, hali hazırda 120’den fazla anakartın desteklediği AM4 ekosistemine, sadece basit bir BIOS güncellemesi ile dahil olabiliyorlar.

Tüm AMD Ryzen Masaüstü işlemciler gibi Ryzen Desktop APU’lar da, AMD Ryzen Master hız aşırtma uygulaması ile CPU, DRAM ve GPU ayarlarında performans ayarı yapmak için çarpan kilidi açık şekilde geliyor, böylece hız aşırtma yapmanın özgürlüğünü seven kullanıcılar için daha da fazla performans sağlanıyor.

Radeon Vega Grafikli Ryzen Masaüstü İşlemciler, bugünden itibaren alışveriş siteleri ve bayilerden, şu an satışta olan AM4 anakartların geniş seçenekleri ile küresel çapta piyasaya sürülmüş durumda. Radeon Vega Grafikli Ryzen Masaüstü İşlemcili yeni OEM sistemlerin ise önümüzdeki aylarda satışa sunulması bekleniyor. Kullanıcılar AMD Ryzen Masaüstü APU’ları hakkında en yeni ürün fiyatlandırma ve satın alım bilgileri için, AMD.com adresini ziyaret edebilirler.

Radeon Vega Grafikli Ryzen Masaüstü İşlemciler:

Model CPU Çekirdek Sayısı İş Parçacıkları Maks. Hızlandırılmış Saat Frekansı (GHz) Grafik İşlem Ünitesi Maks. GPU Saat Frekansı (MHz) L2/L3 Arabelleği (MB) TDP (Watt) Önerilen fiyat (USD)
Radeon RX Vega 11 Grafikli Ryzen 5 2400G 4 8 3.9 11 1250 6 65W $175
Radeon RX Vega 8 Grafikli Ryzen  3 2200G 4 4 3.7 8 1100 6 65W $109