Amerika’da Lootbox Denetimi Gündeme Geldi

In Haber by Ruşen Göbel1 Comment

ABD’nin Hawaii eyaletinde lootbox konusunda yeni yasa önerisi teklif edildi.

Lootbox sistemi Star Wars: Battlefront 2’de yapılan hatalar sebebiyle dikkatleri üzerine çekmişti. Bir süre bu sistemle ilgili bazı yaptırımlar yapılacağı konuşuldu. Fakat henüz bu konuyla ilgili somut bir adım atılmadı.

Chris Lee’nin önderliğindeki Hawaii temsilcileri lootbox sistemini hedef alan dört maddelik bir yasa önergesi sundu. Önergede, oyun geliştiricilerin oyunlarında rastgele oluşturulmuş içeriklerin satıldığını belirtmesi talep ediliyor. Bir diğer maddede ise para ile satın alınabilen lootbox içeren oyunların 21 yaş altına satışının yasaklanması isteniyor.

Yasa önergesinin kabul edilmesi halinde oyun geliştiriciler, bu bölgede farklı yöntemler denemek durumunda kalabilirler. Bir yandan oyun geliştiricilere de hak vermek gerekiyor çünkü oyun yapım maliyetleri günden güne artıyor. Geliştiriciler, maliyetleri karşılamak için daha fazla gelir sağlayacak modellere yer vermek durumundalar. Bu modellerin başında şimdiye kadar Lootbox’lar yer alıyordu.

Hawaii’deki yasanın onaylanması ve diğer ABD eyaletlerinde de yaygınlaşması ihtimali mevcut. Bu durumda geliştiriciler bazı MMO’lardaki aylık ödemeye bağlı gelir modeline geçiş yapabilirler. Diğer taraftan kozmetik eşyalarının sayısının artırılarak para karşılığında satılmaya başlaması da bir seçenek.