ASUS ROG Strix Fusion 500 Kulaklık İncelemesi

In Video, Video İncelemeler by Çağan ÇelikLeave a Comment

ASUS ROG Strix Fusion 500 oyuncu kulaklığı incelemesinde, dahili ESS 9018 DAC ve ESS Sabre 9601K amplifikatör ile gelen ve PC, konsol uyumluluğuna sahip modelin özelliklerine  yakından bakıyoruz…

USB arayüzünü kullanan ve içinde kendi dijital analog dönüştürücü ve yükselticisini barındıran ASUS ROG Strix Fusion 500, PC, Mac, Playstation 4 uyumu, RGB aydınlatma, dokunmatik kontrol gibi özelliklere sahip.

Ses kalitesi

Öncelikle bunlar arkası kapalı kulaklıklar, bu tip kulaklıklar dış ortamdan kaynaklanan gürültülerden sizi izole etmekte ve dinlediğiniz sesi dışarıya vermemekte en başarılı türden kulaklıklardır.

Ancak aynı zamanda ses sahnesi dediğimiz, yani sesin kaynağında icra edildiği gibi duyma hissiyatını sağlayan özelliği en düşük olan kulaklıklardır.

Arkası açık ya da yarı açık olan kulaklıklar ise dışarının gürültüsünü size verip, sizin dinlediğinizi de dışarıya duyururken ses sahnesi en geniş kulaklıklardır.

Zaten bu sebeple her şeyi başaran mükemmel kulaklık yoktur diyebiliriz. Kulaklık seçimi kişinin zevklerine, ihtiyaçlarına ve dinlemeyi yaptığı ortama göre iyi veya kötü olabilir. Oyuncu kulaklıklarında oyuncunun kendisini oyun dünyasına kaptırması ve dışarıdan yalıtım sağlaması için genellikle kapalı türde kulaklık tasarlanıyor.

Sürücülere baktığımızda 50mm büyüklükte Asus Essence model olduklarını görüyoruz. Bu sürücüler dinamik sürücü dediğimiz türden ve ses dalgası üretmek için bir neodimyum mıknatıstan faydalanıyorlar.

Frekans cevabı olarak 20 ila 20.000 Hz aralığındaki frekansları çalabiliyor. Büyük sürücü tercih edilmesiyle kulaklığın bass yeteneğinde bir miktar artış elde edildiği söylenebilir ki burada bir oyuncu kulaklığından bahsediyoruz. Dolayısıyla patlamalar gibi bass yoğunluklu ses efektleri üzerine yoğunlaşan bir ses karakteristiği izlemesi üretici açısından da mantıklı bir tercih.

Fusion 500 32 Ohm empedans değerine sahip olsa da, USB bazlı bir kulaklıkta bu değer pek önemli değil çünkü kulaklığı sürmeniz için gerekli yükseltici kulaklığın içinde yer alıyor ve üretici tarafından bu kulaklık için özel seçilmiş. Dolayısıyla ister oyun konsoluna, ister Mac’e ister bilgisayarınıza bağlayın kulaklığın yeterli şekilde beslenip beslenmediği konusunda bir şüpheniz olmayacak.

Bağlantı arayüzü

Kulaklık ses kartınıza analog jack ile bağlanmıyor çünkü içinde kendi ESS 9018 dijital analog dönüştücü ve ESS 9601 yükseltici barındırıyor. Bu sebeple bağlantı arayüzü olarak USB 2.0 kullanılmış.

2 metre uzunluğunda gelen örgülü USB kablosu, istendiğinde kulaklıktan çıkarılabiliyor ve kulaklığa bağlanan kısmında Micro USB, ses kaynağına bağlamanız gereken kısmında USB A ucu ile geliyor. Sinyal iletiminin artırılması amaçlı USB ucunun altın kaplama olduğu ayrıntısını da vermek isteriz.

Kulaklığı USB arayüzüyle bilgisayarınıza bağladığınızda dahili ses kartınız üzerinde yaptığınız ayarların yok sayıldığını hatırlatalım.

Kontroller

ROG Strix Fusion 500’ün üzerindeki dokunmatik yüzeyde dikey kaydırma hareketiyle sesi kısıp, açabilirsiniz.

Yatay kaydırma hareketiyle de müzik dinlerken önceki/sonraki parçalara geçiş yapabilirsiniz. Yüzeye dokunarak ise o an çalan parçayı duraklatıp/oynatabiliyorsunuz.

Ayrıca kulaklık üzerinde bir de fiziksel buton yer alıyor. Kulaklığın sanal 7.1 surround özelliğini açıp kapatmaya yarayan bu buton, özellik açıldığında turuncu bir LED’le bunu size bildiriyor.

Mikrofon

Mikrofon olarak dijital ve boom tarzı bir model tercih edilmiş. Diğer oyuncu kulaklıklarından alışageldiğimiz mikrofonlardan daha kısa olmasıyla çok yapılan bir yanlışın uygulanmasının önüne geçilmiş.

O da mikrofonun konumlandırılması ilgili. Konuşurken p,ç,t,k gibi ağzınızdan çıkan sert sessizler seste patlamalar oluşturabilir, bunun önüne geçmek için mikrofonu direk ağzınızın önüne koymamalısınız. Onun yerine mikrofon ağzınızın yanında durmalı ve ağzınıza açılı şekilde bakmalı.

Fusion 500’de mikrofon kısa tutularak doğru konumlanması sağlanmış. Ne kadar uğraşırsanız uğraşın ağzınızın önüne getiremiyorsunuz.

Ayrıca yönlü bir mikrofon olduğu için ağzınıza bakan yöndeki ses dalgalarını daha çok, arkasındakileri daha az alıyor. Ancak çok hoşuma giden bir özelliği hemen belirtmem gerek, o da mikrofonu yerine takar takmaz, yani uzaklaştırır uzaklaştırmaz sessize alınması. Bu da kazayla istenmeyen konuşmaların iletilmesinin önüne geçiyor.

Mikrofonun ses kayıt kalitesi stüdyo kayıt cihazlarına ya da ayrı mikrofonlara bakıp kıyasladığımızda mükemmel değil. Oyun harici uygulamalarda yani profesyonel uygulamalarda kullanmak için temiz, gürültüsüz ve berrak bir ses kaydı özel ekipman gerektiriyor. Oyun içi temel iletişimde işinizi görmesi açısından fazlasıyla yeterli.

Görünüm ve RGB Aydınlatma

Kulaklığın kasasında kullanılan plastiğin kumaşın kalitesi yüksek ve premium bir ürün izlenimi veriyor. Üst kısımda Republic of Gamers yazısını ve her iki yanda beyaz ROG logolarını görüyoruz.

Kulaklığın earcup olarak bilinen kısımlarının arka yüzeyi parlak plastikten yapıldığı ve dokunmatik kontrol kullanıldığı için malesef tam bir parmak izi mıknatısı hali geliyor diyebiliriz. Belki sırf bu yüzden mat yüzey tercih edilebilirdi.

Sağ ve sol kupalarda bulunan RGB aydınlatma hem cep telefonunuzdan ASUS’un özel uygulamasıyla, hem de bilgisayarınızda çalıştırabileceğiniz bir uygulamayla özelleştirilebiliyor. Bu uygulamalarla statik renk, nefes alma, renk değişimi ve müziğe göre değişen renkler gibi farklı efektler uygulamanız mümkün.

Bunun yanı sıra eğer Asus Aura destekli bir anakart kullanıyorsanız Aura Sync özelliği ile tüm çevre birimlerinizi ve bilgsayar bileşenleriniz ışıklarını senkronize hale getirebiliyorsunuz.

7.1 sanal çevresel ses

Kulaklık 7.1 sanal çevresel ses özelliği ile geliyor. ASUS bu özelliği Bongiovi Acoustics isimli bir şirketin geliştirdiğini belirtiyor.

Piyasada çevresel ses sunan kulaklıklar bunu 2 şekilde yapıyorlar. Bazıları içindeki çok sayıda sürücüden faydalanarak bu etkiyi sağlamaya çalışırken elimizdeki ASUS ROG Strix Fusion gibi kulaklıklar sanal teknolojilerden faydalanıyor.

Bu kulaklıktaki 7.1 sanal çevresel ses özelliğini kulaklık üzerindeki fiziksel butonla aktif hale getiriyoruz demiştik. Bunun için herhangi bir yazılım veya sürücü kurmamız gerekmiyor.

Aktif hale getirildiğinde seste farkedilebilir bir değişiklik yaratıyor. Ancak CS:GO testimizde bu özelliğin açık ya da kapalı olmasının düşmanın geldiği yönü saptama konusunda olumlu ya da olumsuz bir etkisini gözlemleyemedik. Özellikle 7.1 sevenler için önemli ancak Stereo tercih edenler ya da özel oda ses sistemi kuranlar için değil.

Gerçek 7.1 sistemde elde edebileceğiniz 3 boyutlu ses etkisi hoparlörlerin arasındaki fiziksel mesafeyle mümkün kılındığını unutmamak gerek. Öte yandan sanal çevresel sesin fiziksel çevresel kulaklıklara göre tepki süresi ve geçişleri daha hızlı, aralıksız oluyor. Oyuncu kulaklıklarında uygun bir çözüm.

Rahatlık ve Ergonomi

Rahatlığa baktığımızda sentetik deriyle kaplanan kulak yastıklarının ön plana çıktığını görüyoruz.

Bu yastıklar oldukça yumuşak ve rahat. Deri hissiyatını beğenmeyenler için kumaş kaplı kulak yastıkları da kutuya dahil edilmiş. Her iki yastığın da derinliği oldukça fazla ve kulağınızın tamamını içine alan circumaural ya da over ear olarak bilinen kulak üstü kulaklık sınıfına giriyor. Bu sizi ortamdan iyice izole etmeye de yardımcı olan bir başka özellik.

Kullanılan kafa yastığı rahat görevini iyi yerine getiriyor.

Kulaklıkların kafamıza yanlardan uyguladığı sıkıştırma kuvveti ise bize biraz fazla geldi. Kafanız büyükse uzun süreli kullanımda bazı rahatlık problemlerine sebep olabilir. Öte yandan kulaklığın çevre ses yalıtımını arttırıyor, kafada pek yerinden oynamıyor. Kulaklığın kayıp durmasını sevmeyenler ve orta boy kafalarda çok iyi.

Ayrıca earcup’lar istendiğinde 90 derece döndürülebiliyor ve yükseklikleri küçük adımlarla 3 cm’e kadar ayarlanabiliyor. Bu da kullanım dışında masaya düz konumlandırma ya da çantaya sığdırıp taşıma için önemli bir artı.

TEKNİK ÖZELLİKLER
Kulaklık
Bağlantı USB 2.0

PC, Mac ve PlayStation 4 ile uyumlu

Hoparlör sürücü boyutu 50mm
Sürücü malzemesi Neodimiyum mıknatıs
Özdirenç 32 ohm
Frekans tepkisi 20Hz-20KHz
Kulak yastıkları ROG Hybrid

%100 protein deri

Ağırlık 360g
Kablolar 2 metre

Örgülü

Işık efektleri Sabit

Nefes

Renk döngüsü

Müzik (Yalnızca PC)

7.1 sanal çevresel ses Bongiovi Acoustics ile birlikte geliştirildi

Özel düğme ile dahili

 
Mikrofon
Tür Dijital

İçeri toplanabilir tasarım

Alış düzeni Tek yönlü
Frekans tepkisi 50 Hz–10K Hz
Duyarlılık -39 ± 3 dB

Artılar:

 • Dahili dijitalden analoğa çevirici ve yükseltici
 • Yüksek ses izolasyonu
 • Estetik görünüş
 • Rahat kulak yastıkları ve ekstra yastık seçeneği
 • Yönlü ve kısa mikrofon

Eksiler:

 • Parmak izi bırakan parlak yüzey
 • 7.1 sanal ses pek de işlevsel değil
 • Sıkıştırma kuvveti biraz fazla

Ali’nin Notları:

Çağan’ın incelemesinde testlerde ekip olarak pek çok farklı detay gözlemledik. Editör olarak izleyiciler ve okurlar ile paylaşmak istediğim ayırt edici noktalar, kişisel notlarım da şöyle:

 • Dahili amfi ve bileşenler ile platform bağımsız istikrarlı bir ses kalitesi sunuyor.
 • Özellikle konsol oyuncuları için net bir tercih.
 • Ben de Stereo modunda kullanmayı tercih ediyorum ama bu kulaklığa özgü bir durum değil, genel bir durum.
 • Tasarım oldukça olgun, farklı yaş gruplarında yetişkinlere de hitap ediyor, son derece modern.
 • Sonuç itibariyle ASUS’un ROG Strix markasıyla sunduğu üst kalite ve performans segmentinde her açıdan olgun ve güçlü Bass’ları ile Türkiye’de de beğenilecek bir oyuncu kulaklık seti ortaya çıkmış.