Samsung Yeni OLED Müşterileri Arıyor

In Haber by Ruşen GöbelLeave a Comment

iPhone X satışlarının beklenen seviyede olmaması, Apple’ın OLED talebinin düşmesine sebep oldu.

Akıllı telefon sektörünün en önemli rakipleri Samsung ve Apple, yıllardır birbirlerinin başarısızlığını hedef alan mini reklam filmleri yayınlıyorlar. Apple’ın başarısız her hamlesiyle kendi ürünlerini ön plana çıkaran Samsung, bu sefer farklı bir durumla karşı karşıya. Zira iPhone X’un beklenenin altındaki satışı, Samsung’a da zarar veriyor.

iPhone X’un büyük OLED ekranı Samsung tarafından üretiliyor. Renk isabeti sebebiyle övgülerle bahsedilen bu ekran, Apple’ın telefonlarında kullandığı ilk OLED ekran olma özelliğini taşıyor. Fakat iPhone X’un yüksek fiyatı sebebiyle yeterli miktarda satmaması, OLED talebinin de beklenenin altında kalmasıyla sonuçlanıyor. Samsung, Apple’dan yüksek miktarda OLED talebi beklediği için geçtiğimiz yıl üretim kapasitesini artırmıştı.

iPhone X’un 2018’in birinci çeyreğinde, toplam 40 milyon adet satışa ulaşması bekleniyordu. Fakat duruma bakılırsa Apple bu hedefinin ancak yarısını tutturabilecek. Samsung ise fazla gelen üretim kapasitesini, farklı markalarla yapacağı anlaşmalarla doldurmak zorunda kalacak.

Samsung için bir diğer problem de Çinli OLED üreticileri. Çinli üreticiler şu sıralar OLED üretim kapasitesini artırarak fiyatları düşürme çabasındalar. Güncel dokunmatik OLED panel fiyatları yaklaşık 100 dolar seviyesinde. Aynı özelliklere sahip LCD ekranların maliyeti ise 50 dolar.

Çin’deki OLED üretiminin artırılmasıyla düşen fiyatlar, Samsung’u ciddi anlamda zora sokabilir. Şirket, şu sıralar OLED pazarının %95’ini elinde bulunduruyor. Tahminlere göre Samsung, bu alandaki liderliğini kaybedecek. Diğer taraftan Apple’ın 6,5 inçlik gelecek iPhone modelinde, LG üretimi OLED panellerinin kullanılacağı konuşuluyor.