Hackerlar Tesla Sunucularında Kriptopara Kazdı

In Haber by Ruşen GöbelLeave a Comment

Kriptopara madencileri bu sefer Tesla’nın AWS sunucularını hedef aldı.

Kriptopara madencilerinin, kişisel bilgisayarları hackleyerek veya tarayıcılar aracılığıyla izinsiz kazılar yapmasıyla sık sık karşılaşıyoruz. Korsan madenciler akıllı telefonların bile işlem gücünü suistimal etmeye çalışıyor.

Görünen o ki hackerların yeni hedefi büyük şirketlerin sunucuları. Kişisel bilgisayarlara göre bir hayli yüksek işlem gücüne sahip olan sunucular kriptopara madencilerinin ilgisini çekmeye başladı. RedLock isimli bulut bilişim güvenliği şirketi, Tesla sunucularında izinsiz kriptopara madenciliği yapıldığını ortaya çıkardı.

Tesla’nın kullandığı Kubernetes yazılımının bulunduğu Amazon Web Services alanı hacklenerek kriptopara madenciliğinde kullanıldı. Tesla’nın bu AWS alanının güvenliğini sağlamadığı ve madencilerin Kubernetes konsolunu kullanarak yazılımlarını yüklediği anlaşıldı.

Madencilikte kullanılan yazılımların dikkat çekmemek amacıyla işlemci kullanımını düşük seviyede tutacak şekilde ayarlandığı görüldü. Böylece IT yetkilileri herhangi bir şekilde bu durumdan şüphelenmedi.