Anasayfa Haber Jüpiter’deki Kırmızı Leke Küçülüyor

Jüpiter’deki Kırmızı Leke Küçülüyor

Jüpiter’de 1830’dan beri gözlemlenen dev fırtına yavaş yavaş diniyor.

Güneş Sistemi’ndeki gezegenlerin pek azının dikkat çekici bir özelliği bulunuyor. Satürn çevresindeki halka ile akıllarda yer edinirken, dev boyuttaki Jüpiter’in de büyük kırmızı lekesi dikkat çekiyordu.

Bu büyük kırmızı leke, aslında Jüpter yüzeyinde gerçekleşen büyük bir fırtınadan kaynaklanıyor. 1830 yılında ilk gözlendiğinden bu yana lekenin varlığı biliniyor. Öncesinde de yüzyıllar boyunca sürmüş olabilir. Bu leke bir hava hareketinden kaynaklandığı için, çekilen fotoğrafların her birinde farklı bir görüntü sergiliyor, şekli değişiyor.

Büyük Kırmızı Leke, 1800’lü yıllarda 56.000 kilometre çapındaydı. 1979’da çekilen fotoğraflarda ise 25.000 kilometre çaplı bir alan kapladığı gözlemlenmişti. Bu yıl çekilen fotoğrafta ise lekenin çapının 16.000 km’ye indiği görüldü. Büyük Kırmızı Leke’nin önümüzdeki 20 yıl içinde çember haline dönüşeceği tahmin ediliyor.

Diğer taraftan, Neptün’deki büyük fırtanın da küçülmekte olduğu bildirildi. En büyük zamanlarında 5.000 km çapında bir alan kaplayan fırtınanın, iki yıl içinde 3.700 km çapına küçüldüğü gözlemlendi. Bu fırtınaların büyüklüğünü anlamak için Dünya’nın çapının 12,742 kilometre olduğunu dikkate almak yeterli.