CM Universal Single Color LED Strip: Kasa İçi LED İncelemesi

In Video, Video İncelemeler by Çağan ÇelikLeave a Comment

Kasa içi aydınlatma söz konusu olduğunda her fiyat aralığında çözüm var. Cooler Master Kırmızı Renkli Soft Led Kasa içi Mıknatıslı Çift Aydınlatma Bandı bunlar arasında dikkatimizi çeken modellerden birisi oldu…

Öncelikle eski tip LED ışıklara bakıyoruz, göreceğiniz ilk birkaç görsel yumuşak LED’lere ait. Sonra CM LED’lere geçiyoruz. Bu sayede ne, neden çok daha hızlı ve iyi anlayabilirsiniz.

 

Eski ve zahmetli yöntem, halen geçerli ancak eksileri de çok…

Maliyeti minimumda tutmak isterseniz köşe başındaki elektronikçiden metre fiyatıyla alabileceğiniz şerit LED’lerin ucuna Molex ucu lehimleyip kasanızda kullanabilirsiniz.

Esnek şeritlerin kablolaması ve tutturulması biraz zahmetli ama halen güzel sonuçlar veriyorlar…

Molex bağlantılar ve yapışkan bant kurtulmak istediğimiz iki eski yöntem…

Tabi bu şerit ledlerden yayılan ışık kasanızı homojen aydınlatmayacağı gibi bunları muhtemelen yapışkanla kasanıza tutturmaya çalışacaksınız ve zamanla bunlar zayıflayıp düşecek ve kasanızın içinde sarkacaklar, molex ucunu takıp çıkarırken bozulacaklar.

Tüm bu sorunlar düşük maliyete değer mi orası sizin vereceğiniz bir karar.

Sahneye yeni nesil LED Girer…

Tam da bu noktada Cooler Master kullanıcıların karşılaştığı sorunları dinleyip tak ve unut tarzında bir ürün geliştirmiş: Universal Single Color LED Strip.

Anlamı evrensel tek renk LED bant, Türkiye’de mağazalarda şu isimle bulunuyor: “Cooler Master Kırmızı Renkli Soft Led Kasa içi Mıknatıslı Çift Aydınlatma Bandı.”

Burada devreye Master Accessory yani CM’nin Master serisi aksesuarı olan Universal LED Strip giriyor.

Kutudan çıkarttığınızda ilk bakış…

Bir kutudan 2 adet 26 cm uzunluğunda şerit led çıkıyor ve bunlar esnek değil sert şeritler.

Kablo uzunlukları güzel.

Aluminyum ve akrilikten imal edilen şeritler Kasaya mıknatısla yapışıyorlar, bu sayede sarkma gibi problemlerle uğraşmıyorsunuz. Şeritte 40cm uzunluğunda güç kablosu kullanılmış.

SATA güç bağlantısı, seviyoruz.

Bu uzunluk, şeriti midtower kasaların her tarafına konumlandırabileceğiniz anlamına geliyor. Kabloda sata ucu görüyoruz. Artık her güç kaynağında yeterli sayıda sata güç kablosu var. Her geçen gün eskiyen ve pratik olmayan molex ucunun kullanılmadığını görmek güzel.

Bu daha önce topladığımız Ryzen 1800X sistem, kasa Cooler Master MasterBox 5

MasterBox 5 beyaz modeliyle kırmızı güzel bir karşıtlık oluşturuyor, birbirini tamamlıyor.

Işık seviyesi ve aydınlatma gücü bizi fazlasıyla tatmin etti.

Işık dağılımı güzel.

Burada daha iyi görebilirsiniz.

Beyaz, kırmızı, mavi ve yeşil renklerinde satılan şerit aynı zamanda ledlerin üzerindeki beyaz difüzyon yüzeyi sayesinde ışığı yumuşatıp homojen olarak veriyor. Normal şerit ledlerde karşılaştığımız bir aydınlık, bir karanlık görüntüsünün de böylece önüne geçilmiş oluyor.

4W güç tüketimi olan üründe ısınma sorununun önüne geçmek için Cooler Master aluminyum çerçeve kullandığını belirtiyor. Metal ısıyı daha hızlı ve güzel dağıtıyor, kasa içerisinde sadece 4W ile hiç bir fark edilebilir sıcaklık artışı olmuyor. 2-3 isterseniz 4 tane kullanabilirsiniz ama bir tanesi bile oldukça güçlü ışık veriyor ve yeterli. Öte yandan kırmızı ve beyaz iki şerit ile takım yapabilirsiniz.

Ülkemizde 30 USD civarına satılan Cooler Master Universal Şerit LED’ler minimum uğraş ve sıfır bakımla güzel gözüken kasalar yaratmanızı sağlıyor.

Farklı renkteki model numaralarına aşağıdan ulaşabilirsiniz:

  • Kırmızı: MCA-U000R-RLS000
  • Yeşil: MCA-U000R-GLS000
  • Mavi: MCA-U000R-BLS000
  • Beyaz: MCA-U000R-WLS000