Intel, Eskiyen Fabrikasına Yeni Yatırım Yapıyor

In Haber by Berker GüngörLeave a Comment

Intel’in İsrail’deki üretim tesislerine devletin de katılacağı yeni yatırımlar yapılacak.

Intel dünyanın çeşitli ülkelerinde fabrika ve yatırımlara sahip. İsrail de bu ülkeler arasında yer alıyor. Şirketin İsrail’in güneyinde yer alan Kiryat Gat fabrikası da yıllardır üretim yapıyordu. Ancak bu fabrikanın üretim teknolojileri zaman içinde eskimişti ve fabrikanın kaderi tartışılıyordu.

İsrail ekonomi bakanı Eli Cohen tarafından yapılan bir açıklamayla, Kiryat Gat fabrikasının modernize edileceği duyuruldu. İsrail devleti ve Intel arasında sürdürülen görüşmeler sonucunda, devletin yeni yatırımlara teşvik verdiği belirtildi.

Intel bu fabrikasına 5 milyar dolar civarında yeni yatırım planlıyor. Bunun yaklaşık %10’luk kısmı ise İsrail devleti tarafından karşılanacak. Bu yatırımla birlikte Kiryat Gat fabrikasının modernize edilmesi mümkün olacak.

Kiryat Gat fabrikası halen 22 nm ölçeğinde işlemci üretebilecek donanıma sahip. Bu ölçekteki işlemciler genellikle endüstriyel uygulamalarda kullanılan nispeten basit modeller. Yeni yatırımlarla birlikte bu fabrika 10 nm ölçekli modern işlemcileri üretebilir hale gelecek. İsrail devletinin Intel yatırımlarını ve bölgedeki istihdam kaynaklarını kaybetmemek için hayli bonkör davranması da şaşırtıcı değil.