Anasayfa Haber Samsung Galaxy S9 Ve S9 Plus Tanıtıldı

Samsung Galaxy S9 Ve S9 Plus Tanıtıldı

Yeni Samsung Galaxy S9 modelleri geliştirilmiş kamera sensörleriyle ön plana çıkıyor.

Samsung’un Galaxy S9 ve Galaxy S9+ akıllı telefonları, nihayet resmen tanıtıldı. Aylardır bu cihazlarla ilgili çeşitli haberler sızdırılıyordu; iris taraması, depolama alanı, kamerası, belleği derken neredeyse tüm bileşenleriyle ilgili ayrı ayrı dedikodular bulunuyordu. Şirket, MWC öncesi gerçekleştirdiği etkinlikte Galaxy S9 ve S9+ modellerini tanıttı.

Tasarım

S9 serisi modeller, S8 serisiyle hemen hemen aynı tasarım özelliklerini taşıyor. Galaxy S8’e son derece benzer bir görünüme sahip olan yeni modellerde, parmak izi okuyucuların yerleri değiştirilerek kameranın hemen altına konumlandırılmış. S8’deki sıralı deliklerden oluşan hoparlör çıkışı, S9 ve S9+’ta büyük bir delik halini almış. Bu sayede telefonun ses çıkış gücü de artırılmış.

Cihazda IP68 toza ve suya karşı dayanıklılık da bulunuyor. Samsung Galaxy S9 164 gram ağırlığa sahip. Galaxy S9+’ın ağırlığı ise 189 gram.

Ekran

Samsung Galaxy S9’da 5,8 inç ekrana yer verilirken, S9+’taki ekran boyutu 6,2 inç olarak belirlenmiş. Her iki cihazın ekranında da SAMOLED teknolojisi kullanılıyor ve 2960×1440 piksel çözünürlüğe sahipler. Ekranlar pek çok amiral gemisi Galaxy’de olduğu gibi kenar kısımlarında eğim kazanıyor.

Kamera

Yeni Galaxy S9’da kullanılan kamera sensörü, hemen alt kısmında kendi DRAM belleğini barındırıyor. Bu bellek sayesinde kamera, çok daha hızlı kayıt alabiliyor. Yüksek fps değerine sahip videolar çekilmesi mümkün hale gelirken, hareketli görüntüler de daha net yakalanabiliyor. Galaxy S9’un ana kamerası, 720p/960 fps, 1080p/480 fps ve 2160p/120 fps akıcılığında video çekebiliyor. Kameradaki OIS sistemi sayesinde titremeler engellenebiliyor.

Galaxy S9’un ve Galaxy S9+’ın ana kamerasının diyafram açıklığı, f/1.5 ile f/2.4 arasında değiştirilebiliyor. Samsung kameranın mekanik aksamının daha karışık bir hale gelmemesi için sadece bu iki değeri belirlemiş, f/2.0 gibi bir diyafram açıklığı kullanmak mümkün değil. Değiştirilen diyafram açıklığıyla çok daha başarılı alan derinliğine sahip fotoğraflar çekmek mümkün.

Ayrıca Galaxy S9+’a ikinci kamera eklenmiş. S9+’taki ikinci kamera, 2x zumlu olan bu kameranın, Galaxy Note 8’deki ikincil kamerayla aynı özelliklere sahip olduğu belirtildi. 12 megapiksel çözünürlüğe sahip olan bu kamera, f/2.4 diyafram açıklığına sahip. Ayrıca bu kamerada da OIS bulunuyor.

Donanım

Samsung, eskiden de olduğu gibi Galaxy S9 ve Galaxy S9+’ın da iki farklı işlemciye sahip sürümünü çıkarıyor. Snapdragon 845 çipsetli model, Amerika, Çin ve Japonya’da satışa sunulacak. Exynos 9810’a sahip model ise diğer pazarlarda satılacak. S9’da 4 GB RAM bulunurken, S9+’ta RAM miktarı 6 GB’ye çıkıyor. Depolama alanı seçenekleri ise 64, 128 ve 256 GB olarak belirlenmiş. Ayrıca MicroSD kart da takılabiliyor.

Ses

Samsung Galaxy S9 ve S9+’ta, ses konusunda eski modellere göre büyük geliştirmeler yapılmış. Yeni Galaxy’lerde daha geniş bir hoparlör çıkışı kullanılırken, telefonla konuşmak için kullanılan ana hoparlör de dışarıya ses verebilir hale getirilmiş. Böylece sesleri stereo dinlemek mümkün olacak. Ürünlerde, Dolby Atmos desteği de bulunuyor. Samsung, yeni hoparlör sisteminin Galaxy S8’e göre %40 daha fazla ses verebildiğini söylüyor.

Galaxy S9 ve Galaxy S9+’taki en sevindirici haber ise 3.5 mm kulaklık jakının kaldırılmamış olması. Böylece kullanıcılar, S9 serisine geçiş yaptıklarında yeni bir kulaklık satın almak zorunda kalmayacaklar.

Güvenlik

Yeni Galaxy’ler hakkındaki iris tarama sensörü söylentileri doğru çıktı. Her iki modelde de iris tarama teknolojisine yer verilmiş. Yüz tanıma sensörüyle güvenliği sağlayan cihaz, bu özelliğini 3 boyutlu emojileri hazırlamakta da kullanabiliyor.

Fiyat ve çıkış tarihi

Samsung Galaxy S9 ve S9+, 16 Mart’ta piyasaya çıkacak. Galaxy S9 modelinin fiyatı 719 dolar olarak belirlenirken, S9+ modeli 839 dolardan satışa sunulacak. Fiyatlar, depolama biriminin kapasitesine göre farklılık gösterecektir. Türkiye çıkış tarihi ve fiyatları ise henüz resmen açıklanmadı.