Anasayfa Haber Tesla Kamyon, Maliyetini Kısa Sürede Çıkarabilir

Tesla Kamyon, Maliyetini Kısa Sürede Çıkarabilir

Tesla’nın yeni kamyonu Musk’ın tahminlerinden de hesaplı olacak gibi görünüyor.

Elon Musk, geçtiğimiz Kasım ayında Tesla Semi Truck isimli elektrikli TIR’ını tanıtarak büyük ilgi toplamıştı. Büyük 150.000 – 200.000 dolar arası bir fiyattan satılacak olan Semi, çok sayıda büyük şirketin ilgisini çekerek yüzlerce ön sipariş almayı başarmıştı.

2019’da piyasaya çıkması beklenen Tesla Semi’ın ne kadar verimli bir araç olduğu konuşuluyor. Tamamen elektrikli motorlara sahip olan Tesla TIR, yakıt maliyeti konusunda büyük avantaj sağlıyor.

DHL, deneme amacıyla 10 tane Tesla Semi siparişi verdi. DHL Başkanı Jim Monkmeyer, bir röportajda elektrikli TIR hakkındaki görüşlerini dile getirdi. Monkmeyer, tahminlerine göre 1 buçuk yılda aracın maliyetini karşıladığını söyledi. Monkmeyer, yakıt maliyetinin düşmesinin yanı sıra, bakım maliyetinde de ciddi azalmalar olacağını düşünüyor.

Standart dizel motorlu TIR’ların motorları son derece karmaşık. DHL CEO’su elektrikli motorlara sahip olan Tesla kamyonun çok daha basit olması sebebiyle fazla bakım gerektirmeyeceğini düşünüyor. Bunun da yılda onbinlerce dolar tasarruf sağlayacağını belirtiyor.

Diğer taraftan Elon Musk da Tesla Semi performansının artırılabileceğini belirten bir Tweet yayınladı. Bu durumda hali hazırda son derece avantajlı olan Semi, daha da iyi teknik özelliklere kavuşabilir. Bakalım Tesla Semi, taşımacılık sektörünü temelden değiştirebilecek mi?