Fiat Chrysler, Dizel Otomobil Üretimini Bitirebilir

In Haber by Ruşen GöbelLeave a Comment

Şirketin dizel otomobil üretimini durdurmak için 4 yıllık bir planı olduğu söyleniyor.

Fiat Chrysler, Aralık ayında bazı davalarla karşı karşıya kalmıştı. Açılan davalarda bazı pikap modellerinde emisyon testi hileleri kullanıldığı iddia ediliyordu. Geçtiğimiz ay EPA, Chrysler’in araçlarına yüklediği bir yazılımla emisyonu düşük gösterdiğini ve böylece Clean Air Act kanunlarını çiğnediğini iddia etmişti.

Yeni söylentilere göre Fiat Chrysler, 2022 yılında dizel araç üretimini durduracak. Şirketin 1 Haziran’da 4 yıllık planını açıklayacağı iddia edilirken, bu planın Jeep, Ram, Dodge, Chrysler, Maserati, Alfa Romeo ve Fiat dahil olmak üzere tüm araçları kapsayacağı söyleniyor.

Fiat Chrysler, dizel motor emisyonu konusunda sıkıntı yaşayan tek şirket değil. Geçmişte Volkswagen dizel emisyonu testlerinde hile yaptığı gerekçesiyle 4,3 milyar dolarlık bir cezaya çarptırılmıştı. Diğer taraftan Daimlerin de araçlarına emisyon ölçme araçlarını yanıltacak yazılım yüklediği iddia edilmişti. Toyota ve Porsche’un da emisyon kurallarına uygun motor üretmenin maliyetinin çok yüksek olması sebebiyle dizel araç üretimini sonlandıracağı konuşuluyor.