Anasayfa Haber Intel Meltdown Ve Spectre Yamalarını Microsoft Yayınlayacak

Intel Meltdown Ve Spectre Yamalarını Microsoft Yayınlayacak

Intel tarafından çıkarılan güvenlik yamalarının Windows kullanıcılarına ulaşması kolaylaşacak.

Meltdown ve Spectre açıkları sebebiyle sıkıntılı günler geçiren Intel, hazırladığı güvenlik yamalarının dağıtımında oldukça ilginç bir yol izliyor. Yamalarını anakart ve PC üreticilerine ileten Intel, kullanıcıların donanım üreticileri sitelerinde yeni güncellemeleri kontrol etmesini bekliyordu.

Fakat herkes bu güvenlik probleminden haberdar değil. Ayrıca kullanıcılar kendi anakart modelini bulup, internet sitesinden araştıracak kadar bilgili de olmayabiliyor. Neyse ki Microsoft bu noktada imdada yetişiyor.

Intel’in Skylake H, S, U ve Y serisini kapsayan mikrokod yaması, Windows 10 Fall Creators Update sürümünün içine dahil edildi. Böylece güncellemeyi yükleyen Skylake kullanıcıları, Meltdown ve Spectre sorunlarına karşı da koruma alacaklar.

Microsoft’tan KB4090007 kod adını alan mikrokod güncellemesi, istendiği takdirde ayrı olarak da indirilebiliyor:

KB4090007 Intel mikrokod yamasını indirmek için tıklayın.

Microsoft’un bu güncellemeleri yayınlaması, Meltdown ve Spectre’den etkilenen bilgisayarların daha çabuk güvenli hale gelmesini sağlayacaktır. Microsoft’un bu girişimi, özellikle küçük PC üreticilerinin ürünlerine sahip kullanıcılara büyük fayda sağlayacaktır.