Anasayfa Haber Skype, Giriş Seviyesi Telefonlar İçin Optimize Ediliyor

Skype, Giriş Seviyesi Telefonlar İçin Optimize Ediliyor

Microsoft, Skype’ın düşük seviye veya eski Android telefonlarda çalışmasını sağlayacak bir güncelleme yayınladı.

Android işletim sisteminin güncellenmesi ciddi bir iş gücü gerektirdiği için, pek çok eski Android telefon işletim sisteminin eski bir sürümünü kullanıyor. Cihazlar maksimum 2 yıl güncelleme alırken, telefonunu değiştirmek istemeyen kullanıcılar eski Android sürümü sebebiyle sıkıntı yaşayabiliyorlar.

Microsoft, eski Android sürümünü kullanan telefonlar için Skype uygulamasını optimize ediyor. Yayınlanacak güncellemeyle birlikte Android 4.0.3 ile 5.1 sürümleri arasındaki telefonlarda daha düşük RAM ve depolama alanına ihtiyaç duyulacak. Bunun yanında ses ve görüntü kalitesi artırılırken, çalışma hızında da iyileştirmeler yapılacak.

Google ve Facebook da çeşitli uygulamalarını “Lite” veya “Go” adı altında optimize ediyor. Bunun sebebi eski model akıllı telefon kullanan kişi sayısının tahmin edilenin çok daha üstünde olması. Android’in Şubat 2018 istatistiklerine göre Android 4.x – 5.x sürümlerini kullananlar, tüm kullanıcıların %42’sini oluşturuyor.

Bu kadar fazla sayıda kişi eski sürümleri kullanınca, şirketler de özel, optimize sürümlerini yayınlıyor. Optimizasyon odaklı Skype Android sürümünün önümüzdeki haftalarda yayınlanacağı söyleniyor.