Rimac, Elektrikli Süper Otomobil Geliştiriyor

In Haber by Ruşen GöbelLeave a Comment

Hırvatistan kökenli Rimac, Tesla Roadster 2.0’ı geride bırakacak bir elektrikli otomobil üzerine çalışıyor.

Elektrikli otomobillerin gelişimi hızla devam ediyor. Büyük otomobil üreticileri yeni teknolojiye adapte olmak için çalışmalarını sürdürürken, pek çok küçük otomotiv şirketi de kendi elektrikli süper otomobillerini tanıtıyor. Hırvatistan kökenli Rimac da bu şirketlerden biri.

Şirketin duyurduğu yeni Concept Two (C_Two) isimli aracı, inanılması güç teknik özelliklere sahip. C_Two 1.914 beygir motor gücüyle 0 – 100 km/s hızlanmasını 1,85 saniyede gerçekleştirebiliyor. Tesla ise gelecek spor otomobili Roadster 2.0 modelinin bu hızlanmayı 1,9 saniyede gerçekleştirebileceğini duyurmuştu. C_Two’nun maksimum hızı ise 415 km/s olarak belirlenmiş.

Yaklaşık 7.000 tane lityum batarya hücresi taşıyan araç, motorlara 720 volt / 1,4 megawatt güç iletebiliyor. Bu bataryalar C_Two’nun tek şarj ile 650 kilometre yol katetmesine imkan sağlıyor. Şirketin iddiasına göre aracın bataryasının %80’ini doldurmak, 30 dakika gibi kısa bir sürede tamamlanabiliyor.

C_Two başarılı teknik özelliklerinin yanı sıra LIDAR, RADAR ve ultrasonik algılayıcılar gibi bileşenlerle donatılacak. C_Two, 4. seviyede otonom bir araç olacak şekilde tasarlanıyor. Az sayıda üretilecek aracın fiyatının milyon dolarlar seviyesinden başlayacağı tahmin ediliyor.