Coca-Cola Çalışan Haklarını Blockchain İle Koruyacak

In Haber by Ruşen GöbelLeave a Comment

Yapılan pilot çalışmada işçilerin hangi şartlarda çalıştığının ortaya çıkarılması hedefleniyor.

Coca-Cola, ABD hükümeti ve bazı kripto organizasyonlarıyla bir araya gelerek ilginç bir proje başlatıyor. Proje işçilerin ne şartlarda çalıştığının kaydının tutulacağı, dağıtılmış ve güvenli bir veri tabanının oluşturulmasını hedefliyor.

Bu veri tabanı sayesinde zorla çalıştırma ve çocuk işçiler gibi sorunların ortaya çıkarılacağı düşünülüyor. Pilot çalışmada Coca-Cola’nın tedarik zincirindeki şeker üretimi yapan işçileri yer alacak.

Projede ABD hükümeti, Blockchain Trust Accelerator, Bitfury ve Emercoin organizasyonları destek sağlayacak. Bitfury ve Emercoin blockchain altyapısının hazırlanmasında destek olurken, ABD hükümeti de işçi hakları ve çalışanların korunması konularında danışmanlık hizmeti verecek.

Yapılan araştırmalara göre günümüzde 25 milyon kişi zorla çalıştırılıyor. Bunların %47’sinin ise Asya bölgesinde bulunduğu söyleniyor. Coca-Cola ise geçtiğimiz yıllarda işçilerinin haklarını savunmadığı için sık sık eleştirilerin hedefi olmuştu. Tedarik zincirindeki çalışan sorunları, Coca-Cola’nın böyle bir projeye kalkışmasında önayak olmuş.