Apple, MicroLED Üretimine Yatırım Yapıyor

In Haber by Ruşen GöbelLeave a Comment

Şirketin MicroLED geliştirmek için büyük bir yatırım yaptığı söyleniyor.

Apple 2014 yılında LuxVue isimli bir şirketi sessizce satın almıştı. Düşük güç tüketimli MicroLED ekranlar üzerine çalışan bu şirket, Apple’ın bu alanda yaptığı ilk yatırımlardan biriydi. Ancak şirket bu alımın üzerinden 4 yıl geçmesine rağmen MicroLED teknolojisini kullanan herhangi bir ürün geliştirmedi.

Söylentilere göre şirket bu alandaki çalışmalarını sürdürürken MicroLED teknolojisi için büyük bir yatırım yaptı. Apple’ın ilk defa kendi ekranını kendi üreteceği söylenirken, Kaliforniya eyaletinde gizli bir MicroLED üretim tesisinin bulunduğu konuşuluyor. Tesisin 5700 metrekarelik bir alana kurulduğu ve 300 mühendisin bulunduğu söyleniyor.

Yapısal olarak OLED ekranlara bir hayli benzeyen MicroLED ekranlar, OLED’e göre çok daha küçük LED’lerden oluşuyor. OLED ekranlarda zamanla gerçekleşen renk solması problemi MicroLED’de yaşanmıyor. Geleceğin ekran teknolojisi olarak nitelendirilen bu ekranlar önümüzdeki birkaç yıl içinde akıllı telefonlarda, televizyonlarda ve monitörlerde bir standart haline gelebilir.

Apple’ın kendi ekranlarını üretecek olması, pek çok ekran üreticisini de endişelendiriyor. Bu haberin ortaya çıkmasıyla beraber Samsung, Sharp ve Japan Display hisselerinde düşüş yaşandı.