Anasayfa Haber Nvidia, Ray Tracing Teknolojisini Geliştiriyor

Nvidia, Ray Tracing Teknolojisini Geliştiriyor

Yeni RTX teknolojisi 3D ortam aydınlatmalarını daha gerçekçi hale getiriyor.

Nvidia’nın GTX 400 serisi kartlarıyla birlikte tanıttığı Ray Tracing teknolojisini hatırlarsınız. Bir Bugatti Veyron’un bulunduğu demoda yansıma efektleri inanılmaz derecede gerçekçi görünüyordu. Işığın izlediği yolu ve nesnelerin üzerinde oluşturduğu görüntüyü hesaplayan bu demo, döneminin ekran kartlarını bir hayli zorluyordu. Günümüzde ise bu teknolojiyi çok sayıda oyun rahatlıkla kullanıyor.

Nvidia bu ışık hesaplamalarını bir adım ileri taşıyacak yeni teknolojisini duyurdu. RTX adındaki yeni teknoloji, Ray Tracing’in daha farklı senaryolarda doğru bir şekilde çalışmasını sağlayacak. RTX sayesinde Ray Tracing, Ambient Occlusion efektleriyle harmanlanacak. Alan gölge efektleri üzerinden ışık hesapları daha gerçekçi bir şekilde yapılabilecek ve mat yüzeylerdeki yansımaların hesaplanmasında Ray Tracing kullanılabilecek.

4A Games, Electronic Arts, Epic Games, Remedy Entertainment ve Unity, GDC 2018’de RTX demolarını duyuracaklar. Remedy ve Electronic Arts’ın demolarının videoları ise şimdiden yayınlandı. Nvidia demolarda Volta mimarili ekran kartlarının kullanıldığını belirtti.

Yansıma efektlerini bu kadar gerçekçi hale getiren RTX’in güncel ekran kartlarını ne kadar yoracağını merak ediyoruz. Demoların yayınlanmasıyla RTX’in performansa etkisi anlaşılacaktır.

Video Reklam: