Sürücüsüz Test Aracı Ölümlü Kazaya Karıştı

In Haber by Ruşen GöbelLeave a Comment

Uber’in sürücüsüz test aracı bir yayaya çarparak ölüme sebep oldu.

Pek çok otomobil üreticisi sürücüsüz araç geliştirmek için büyük çaba sarf ediyor. Araçlarda kullanılan yapay zeka günden güne gelişirken, bazı şirketler de bu otomobilleri gündelik kullanımda test etmeye başladı.

Uber de ABD’nin Arizona eyaletinde sürücüsüz araçlarını deniyor. Bu denemeler, herhangi bir problem olması durumunda müdahale etmesi için direksiyonda bir sürücüyle yapılıyor.

Uber’in sürücü gözetimindeki sürücüsüz SUV aracı, yaya geçidinin dışında karşıdan karşıya geçen bir yayaya çarptı. Hastaneye kaldırılan kadının sonrasında hayatını kaybettiği öğrenildi. Olaydan sonra Uber tüm sürücüsüz otomobillerini soruşturma sonuçlanana kadar durdurdu.

Polisin ilk açıklamasına göre Uber aracının kazada pek suçu bulunmuyor. Kadının olay esnasında alışveriş poşetleriyle birlikte bisikletiyle karşıdan karşıya geçtiği, poşetlerin bisiklete dolanması sebebiyle de yola anormal bir şekilde fırladığı belirtildi.

Polis şefi Sylvia Moir, otomobil gerçek bir sürücü tarafından kullanılmış olsa bile bu kazanın neredeyse kaçınılmaz olduğunu söyledi. Olayın video görüntüleri ise henüz yayınlanmadı.

Aracın, kaza sırasında 56 km/s hız limiti bulunan yolda 61 km/s hızla hareket ettiği ve herhangi bir fren girişiminde bulunmadığı bildirildi.

Gerçekleşen ölümlü kazanın otonom otomobillere olan güveni sarsacağı düşünülüyor. Fakat sadece 2013 yılında, dünya çapında 1,25 milyon ölümlü trafik kazası gerçekleştiğini belirtmek gerekiyor. Bu olay yapay zekayı geliştirerek güvenliği artırma çabalarını artıracaktır.