Anasayfa Haber Electronic Arts Oyunlarında Yapay Zekayı Test Ediyor

Electronic Arts Oyunlarında Yapay Zekayı Test Ediyor

Electronic Arts’ın geliştirdiği yapay zeka multiplayer Battlefield 1 oynamayı öğreniyor.

EA Games, SEED (Search for Extraordinary Experiences Division) adını verdiği bölümünde oyun teknolojileri üzerine çeşitli araştırmalar yapıyor. SEED’in son çalışması ise gerçekten öğrenebilen yapay zekanın oyunlarda kullanımı üzerine.

Öğrenebilen yapay zeka teknolojileri hızlı bir şekilde yaygınlaşıyor. Oyunlarda bu zamana kadar kullanılan yapay zekalar “Düşman ateş ederse eğil” veya “Düşman kaçarsa, önceden belirlediğimiz yolu takip ederek kovala” seviyesindeydi.

Tüm durumlar için önceden yazılmış script kullanan AI, gerçek anlamda yapay zeka değiller. Yapay sinir ağları ve derin öğrenme gibi yeni teknolojiler, yıllardır bot eğitmekle uğraşan oyun geliştiricilerinin de ilgisini çekiyor.

SEED’de yapılan denemede öğrenebilen yeni yapay teknolojileri kullanılıyor. Oynanan her oyunda, yapay zeka önceki oyundan edindiği tecrübeleri kullanıyor. Battlefield 1’de test edilen yapay zeka, haritaya özel olarak yerleştirilen sağlık ve mermileri ihtiyacına göre gidip alabiliyor.

Multiplayer oyunlarda öğrenebilen yapay zekanın gelişmesi, gerçek bir oyuncunun yeri doldurulması gerektiğinde büyük fayda sağlayabilir. Ayrıca çok daha iyi bir tek kişilik oyun tecrübesi sağlayacağına da şüphe yok.