Bitmain, Ekran Kartı Satışlarını Düşürebilir

In Haber by Ruşen Göbel1 Comment

Bitmain’in Ethereum odaklı ASIC sistemi, ekran kartı satışlarını düşürebilir.

Kriptopara madenciliği popüler hale geldiğinden bu yana ekran kartlarının fiyatlarında büyük bir artış yaşanıyor. Madencilerin çok sayıda ekran kartı satın alması, piyasada ekran kartı bulunmasını zorlaştırıyor ve fiyatların yükselmesine sebep oluyor.

Madencilik odaklı hazır sistemler (ASIC) üreten Bitmain gibi şirketler ise ekran kartı taleplerinin azalmasına sebep oluyor. Standart ekran kartlarıyla kurulan sistemlerden daha avantajlı olan ASIC’ler yavaş yavaş yaygınlaşıyor.

Susquehanna isimli analiz şirketine göre Bitmain’in geliştirmekte olduğu Ethereum odaklı ASIC sistemi, ekran kartı taleplerinde gerilemeye sebep olacak. Şirket, AMD’nin toplam gelirinin %20’sinin, Nvidia’nın ise %10’unun madenciler tarafından satın alınan ekran kartlarından geldiğini tahmin ediyor.

Analiz şirketi taleplerin azalmasıyla Nvidia’nın ve AMD’nin hisse değerlerinin düşeceğini iddia ederken, bu durumdan Nvidia’nın daha az etkileneceğini belirtti. Nvidia’nın oyun dünyasında daha güçlü konumda olduğunu söyleyen Susquehanna, şirketin bu durumdan kolayca sıyrılabileceğini ekledi.