NASA Astronotları Ne Kadar Para Kazanıyor?

In Makale by Muhsin Bayram1 Comment

2018 itibariyle NASA astronotlarına ne kadar ödeme yapılıyor, hiç merak ettiniz mi?

Astronotluk şüphesiz dünya yörüngesindeki en ilgi çekici mesleklerden biri. Özellikle SpaceX gibi özel şirketlerin ön plana çıkmaya başladığı bir zamanda, uzay araştırmalarına duyulan ilgi de artıyor. Ancak NASA gibi bir kurumda astronotluk yapmak hiç de kolay değil. Astronot adayları, NASA tarafından seçilmeden önce zorlu bir eğitim sürecinden geçiyor.

NASA’da astronotluk pozisyonuna başvurmak için oldukça katı şartlara uymanız gerekli. Öncelikle bir ABD vatandaşı olmanız gerekiyor. Ardından bilim, mühendislik veya matematik dallarından birine ait bir üniversite diploması ve 3 yıl veya 1,000 saatin üstünde profesyonel jet uçağı deneyimine sahip olmanız bekleniyor.

Bu şartları sağlarsanız uzmanlar tarafından Harvard’dan 74 kat daha zor olan bir eğitim sürecine alınacaksınız. Tabii NASA bir astronot sınıfı açmışsa girebilirsiniz. Bu sınıflar genellikle birkaç yılda bir açılıyor ve katılan binlerce kişi arasından sadece birkaç başarılı adaya astronotluk diploması veriliyor. Örneğin 2017 yılında astronotluk sınıfına başvuran 18,300 adaydan sadece 12 tanesi NASA tarafından astronot seçildi.

Peki işi kapan astronotlar bu zahmetlere değecek parayı kazanıyor mu? NASA’nın sıkça sorulan sorular sayfasına göre astronot maaşları federal hükumetin GS-12 ve GS-13 kategorileri kapsamına giriyor. Buna göre başlangıç seviyesi GS-12 kapsamındaki bir astronot yılda 65,140 dolar kazanıyor. En üst seviye GS-12 astronotlar içinse bu miktar 82,680 dolar seviyesine kadar yükselebiliyor.

Öte yandan GS-13 kategorisine tabi olan astronotların başlangıç maaşı yıllık 75,628 dolar olarak belirlenmiş. En üst seviyede ise GS-13 astronotlarının maaşı 100,701 dolar miktarını buluyor.

Ancak astronotlar kariyerleri boyunca GS-12/13 kategorilerinde sıkışıp kalmak zorunda değil. Deneyimli astronotlar GS-15 kategorisine kadar yükselip yıllık maaşlarını 120,000 dolar seviyesine çıkarabilir. Bu rakamlar ABD standartlarıyla fena sayılmasa da, hayali kurulacak miktarlar oldukları da söylenemez.