ASUS ZenDrive Harici DVD Yazıcı İncelemesi

In İş, Video, Video İncelemeler by Çağan Çelik1 Comment

1000 Yıl ömre sahip olan M-Disk teknolojisini ve bunları yazabilen ASUS ZenDrive’ı inceliyoruz. Veri güvenliği, korumalı teknolojiler ve optik sürücüler üzerine bilgiler de sizleri incelememizde bekliyor…

Zen Drive taşınabilir bir CD ve DVD yazıcı, M-Disc yani Millennial Disc ise 1000 yıl dayanmak üzere geliştirilmiş bir disk teknolojisi.

Bu disklere sadece bir kez ve kalıcı olarak veri yazabiliyorsunuz. Ancak sonrasında bu verileri korumuş ve saklamış oluyorsunuz.

ASUS’un U7M ürünü ise Zen tasarımına sahip, taşınabilir bir optik okuyucu ve yazıcı. Burada satılıyor: ZenDrive… İki ürüne de yakından bakalım.

00:10 – 5.25 inç yuvaların değişimi.
00:20 – Kurumsal hayat ve optik sürücü gerçeği, dahası askeri teknolojiler.
00:56 – Optik sürücülerin ev kullanıcıları için işlevleri.
01:13 – M-Disk DVD’ler 1000 yıl ömür vadediyor.
01:33 – DVD formatının yanında 25 – 50 ve 100 GB Blu-RAY M-Disk seçenekleri de var.
01:57 – Zen Drive, 2 USB bağlantısı gerektiriyor.
Ek güç için 2. USB kullanılmış.
02:14 – Gümüş ve siyah renkler, Apple MacOS ve PC Windows uyumlu. Tasarıma bakıyoruz.
02:36 – Boyutlar.
02:55 – Bildirim ışığı.
03:05 – Desteklenen formatlar.
CD, DVD ve makalemizde diğer formatları bulabilirsiniz.
03:23 – ASUS bulut depolama desteği.
03:30 – Kutu içerisinde gelen yazılımlar.
03:50 – Power2Go ile test disk yazımı yapıyoruz.
Daha önce hiç optik diske veri yazma işlemi yapmadıysanız bu kısımda işlemi öğrenebilirsiniz.
04:22 – Kayıt esnasında çalışma sesi.
04:32 – Test sonuçları ve doğrulama testi.
04:44 – Diski boot ediyoruz yani yüklüyoruz.

Optik Sürücü Teknolojisi ve Kurumsal Hayat

Kasanızda en son ne zaman dahili optik sürücü kullandığınızı hatırlıyor musunuz? Çok uzun zaman önce olsa gerek çünkü artık güncel kasaların oldukça küçük bir bölümü 5.25 inçlik optik sürücü yuvalarıyla geliyor.

Buna sebep olarak sabit disk ve flash tabanlı depolama birimlerinin kapasitelerinin oldukça artmasını ve fiyatlarının ucuzlamasını gösterebiliriz.

Ancak profesyonel sektörde optik sürücüler hala sık sık kullanılıyor. Hatta usb tabanlı disket sürücüler gördüğünüzde bile şaşırmayın. Pek çok endüstriyel uygulama alanında teknolojinin her adımı eş zamanlı olarak ilerlemiyor, bazen donanım bazen de yazılımlar geride kalabiliyor. Bazen de askeri uygulamalarda bilinçli olarak güvenlik gerekçesiyle eski teknolojiler tercih ediliyor. Örneğin ABD nükleer cephanesinin kontrolü 1970’lerden kalma bilgisayarlarla kontrol ediliyor. Bilmeyenler için bunlar 8 inçlik dev disketlerle çalışan bilgisayarlar. Neyse konumuza geri dönelim.

Bazı durumlarda optik sürücüler ev kullanıcıları için de faydalı olabiliyor. Örneğin yeni aldığınız bir aygıtın sürücüleri optik disklerde gelebiliyor olabilir. Ya da kaybetmek istemediğiniz çok önemli verileriniz için güvenli bir arşivleme çözümü arıyor olabilirsiniz.

DVD ve M-Disk

Kutuya dahil edilen 2 adet M-disk DVD’lere yazdığınız verileriniz bin yılı aşkın süre bozulmadan saklanabiliyor.

M-disklerde verilerin kaya benzeri ince bir tabakaya yazılmasından kaynaklanıyor. Bu sayede optik medya yüksek sıcaklıklara, neme ve ışık spektrumunun tamamına maruz kalsa dahi bozulmuyor.

M-disk DVD’nin yanı sıra Blu-Ray’de de kullanılıyor. Bugün 25, 50 ve 100GB’lık M-disk blu-ray diskler satın almanız mümkün fakat haliyle bunların fiyatı oldukça yüksek. İncelediğimiz yazıcı Blu-Ray desteklemiyor, fiyatı da piyasada 160 TL’ye kadar iniyor. Bu son derece erişilebilir bir fiyat.

Kasanızda optik sürücü yuvası olmamasına karşın kullanabilmeniz harici optik sürücüleri günümüzde hala geçerli kılan en önemli özellik. Bugün harici bir DVD yazıcı ve okuyucu olan ASUS ZenDrive’dan bahsedeceğiz.

ASUS ZenDrive Özellikleri

 İncelediğimiz modelin kodu ZenDrive-U7M-SDRW-08U7M-U. Özetle U7M modeli olarak geçiyor. ZenDrive’ı kullanmak için tek ihtiyacınız olan 2 adet USB 2.0 portu. Cihaz veri iletimini 1 USB portu üzerinden yapsa da tek port yeterli güç sağlayamadığı için 2. port üzerinden ek güç elde ediliyor.

Kablonun cihaza takılan kısmı mini usb şeklinde ve toplam kablo uzunluğu 50cm.

Zendrive’ı gümüş ve siyah olmak üzere 2 renk seçeneği ile bulabiliyorsunuz. Hem macOS hem de Windows uyumlu olan Zendrive gümüş modeliyle Apple bilgisayarların renk temalarıyla da uyumlu.

Zendrive’ın tasarım bakımından ASUS Zenbook’la benzer öğeler taşıdığını görüyoruz. Üst yüzeyindeki dairesel çizgiler fırçalı aluminyumda olduğu gibi dokunduğunuzda hissedilebilir şekilde. 13mm inceliği ve 228gr ağırlığı ile yine Zenbook’un yanında taşıyabileceğiniz çok iyi bir arkadaş olabiliyor, özellikle de Zenbook’ların dahili optik okuyucu ve yazıcı içermediğini düşündüğünüzde.

Altındaki 4 adet kaymaz kauçuk ayakla masanızda stabil bir şekilde duruyor. Sürücü kapağı ön taraftaki buton ile açılıyor ve okuma/yazma işlemi yapıldığını buton üzerindeki yeşil bildirim ışığından görebiliyorsunuz.

Zendrive medya desteği bakımından piyada kabul görmüş tüm standartlara yazabiliyor. Bunlar arasında yeniden yazılabilir ve tek yazımlık CD’ler, tek ve çift katmanlı yeniden yazılabilir veya yazılamaz DVD’ler de var.

Ayrıntılı liste…

Ürünle birlikte 12 aylık sınırsız ASUS web depolamaya da sahip oluyorsunuz. Ancak ülkeden ülkeye kampanya şartları ve süresi değişebiliyor. Buna dikkat etmenizde fayda var. Kutu üzerinde 6 ay ibaresi yer alıyor ancak ürün sayfasında farklı bir bilgi var.

Beraberinde Gelen Yazılımlar

Kutudan bir de yazılım CD’si çıkıyor. Bu CD içinde Cyberlink Power2Go, Cyberlink PowerBackUp 2.5 ve E-Green’i görmekteyiz. Power2Go Cyberlink’in ürettiği bir CD ve DVD yazma programı. Adından da anlayabileceğiniz gibi Power Backup bir yedekleme programı. E-green ise sürücünüzün güç tüketimini otomatik olarak optimize eden bir yazılım.

Power2Go yazılımı ile basit bir arayüze sahip.

Power2Go ile M-Disk DVD Yazıyoruz

Test amaçlı biz kendimiz oluşturduğumuz birkaç Linux dağıtımı içeren boot edilebilir DVD kalıp dosyamızı M-disk’e yazarak Linux’un Penguenini ölümsüzleştirmek istedik. Bunun için menüden Copy Disk’e ve Burn Disc Image’a tıklıyoruz. Ardından .ISO uzantılı disk kalıp dosyamızı seçip devam ediyoruz. M-diskimiz 4x yazma hızına sahip olduğu için listeden 4x seçiyoruz ve yazma işlemine başlıyoruz. Yazım esnasında Zendrive’a 10cm uzaklıkta tuttuğumuz shotgun tipi mikrofonumuzla aldığımız ses kaydını videomuzda dinleyebilirsiniz.

3.8GB’lık verimizi yaklaşık 13 dakikada yazdırdık ve herhangi bir hata olasılığına karşı doğrulama testi yaptık. Doğrulama testi başarıyla sonuçlandığına göre şimdi M-disk’imizle boot testi yapabiliriz. Linux dağıtımlarını tek kalıpta birleştirmek için kullandığımız Xboot yazılımının oluşturduğu menüyü görmektesiniz. Bu menüde belirlediğimiz Linux dağıtımlarını görebilmekteyiz yani yazım işlemi sorunsuz gerçekleşmiş.

Sonuç Değerlendirme

Özetle ASUS ZenDrive U7M 8X yazma hızına sahip, harici bir CD/DVD yazıcı. Normal şartlarda optik sürücüsü bulunmayan dizüstü ve masaüstü bilgisayarları tamamlamak üzere tasarlanmış. Ancak M-Disk gibi ilginç ve dayanıklı diskler ile birlikte kullanırsanız olay tamamen kurumsal hale geliyor.

Hiç bir teknoloji yüzde yüz veri kalıcılığını garanti edemez. Ancak sabit disk, SSD ve bulut depolamanın yanında önemli şirket bilgilerini kalıcı bir şekilde saklamak için güvenilir yöntemlerden birisi de M-Disk teknolojisi.

“Yaz ve kenara kaldır, depola” şeklinde çalıştığınızda aktif kullanılan disklere göre bozulma ihtimali çok daha düşük. Disklerin de koşullara dayanıklı yapısı burada kritik rol oynuyor. Ölümsüz olmasalar da normal DVD’lere göre sıcaklık, nem ve ışık dayanıklıkları çok daha yüksek, ilgili bir test raporunu burada bulabilirsiniz…

Bunu bir yana alırsak, günümüzde topladığımız sistemlerde dahili optik sürücü kullanmadığımız dikkatinizi zaten çekmiştir. Kasalarda bile destek azalarak bitiyor. Benzer şekilde dizüstü bilgisayarlarda da optik sürücü desteği azalıyor.

Çok fazla dikkat çekici seçenek sunmayan harici optik sürücü ve yazıcı pazarında, 160 TL fiyat ile ZenDrive uygun bir yer alıyor. ASUS’un şık ve kullanışlı, ayrıca hesaplı bir ürün sunması, yerinde olmuş. İhtiyacınız varsa rahatlıkla tercih edebilirsiniz.