Anasayfa Makale Yenilenmesi Gereken En İyi Strateji Oyunları

Yenilenmesi Gereken En İyi Strateji Oyunları

Bu klasik strateji oyunlarının modern grafik standartlarına yükseltilmesine hayır demeyiz.

Görece eski oyunların yeni nesil grafik standartlarına uyacak şekilde remastered olarak yayınlanmasına artık alıştık. FPS ve aksiyon oyunları bu alanda en şanslı türler. Ancak strateji severler de en sevdikleri oyunları yenilenmiş grafikler ile oynamak istiyor. Biz de remastered olarak piyasaya sürülmesinden memnun olacağımız en sevdiğimiz strateji oyunlarını listeledik

The Lord of the Rings: The Battle for Middle Earth II

J.R.R. Tolkien ve gerçek zamanlı strateji sevenleri tek çatı altında birleştiren The Battle for Middle Earth II, pek çok alanda kendisinden isteyebileceğimiz her şeyi sunuyor. Geleneksel gerçek zamanlı strateji mekaniğinin üzerine War of the Ring modu ile sıra tabanlı strateji sosu döken oyun, ne yazık ki günümüzde resmi yollardan edinilemiyor. Bu nedenle oyunun remastered olarak yeniden satışa sunulması, sevenlerine oyuna geri dönmek için yeterli bahaneyi sunacaktır.

Star Wars: Empire at War

Günümüzde hala Star Wars temalı mobil ve AAA oyunlar geliştiriliyor. Ancak son yıllarda çıkan Star Wars oyunlarına göz atarsanız strateji türünde bir Star Wars oyununun eksikliğini göreceksiniz. Star Wars soslu strateji oyunlarına aç olan oyuncular ise çareyi dönüp dolaşım Empire At War oynamakta buluyor.

Oyunculara Empire veya Rebel Alliance taraflarından birini seçip kendi ordu ve filolarını kurmalarına izin veren Empire At War, Galactic Conquest modu ile oyunculara gerçek bir uzay destanı sunuyor. Star Wars’un hiç olmadığı kadar popüler olduğu bugünlerde, en iyi Star Wars strateji oyununu yenileyip yeniden yayınlamak oldukça akıllı bir hareket olacaktır.

Age of Empires III

AoE III, hiçbir zaman selefi AoE II kadar popüler olmadı ve haliyle Microsoft, AoE II için HD remaster yayınladıktan sonra AoE III için herhangi bir remaster girişiminde bulunmamıştı. Oyuncular, ikinci oyunun sevilen formülünü değiştirdi diye üçüncü oyuna pek ısınamadı. Biz de bu nedenle kendisine biraz haksızlık edildiğini düşünüyoruz. Microsoft da bizimle aynı fikirde olacak ki Age of Empires III de Definitive Edition sürümüyle yakında karşımızda olacak.

Oyuna eklenen Home Cities konsepti, kart sistemi ve yeni ekonomik düzenlemeler oyunculara zamanına göre taze bir deneyim sundu. Ve her ne kadar AoE III fena görünmeyen bir oyun olsa da, remastered olarak yeniden yayınlanmasını destekliyoruz.

World In Conflict

Sovyetlerin dağılma yerine savaşı tercih ettiği alternatif bir geçmişi konu alan World in Conflict, gerçek zamanlı strateji oynanışına sunduğu radikal değişiklikler ile dikkat çekmişti. Üs kurma ve kaynak toplama gibi çekirdek strateji ögelerinin olmadığı oyunda oyuncular askeri birlikleri savaş alanına kaynak havuzundan harcamalar yaparak gönderiyordu. LAN üzerinde 16 oyuncuya kadar destek veren World in Conflict’in yeniden yayınlanması pek çok strateji sever arkadaş grubu için yeni bir hobi yaratabilir.

Warhammer 40,000: Dawn of War

2000’lerin en efsane strateji oyunlarından biri olan Warhammer 40K: Dawn of War hakkında zaten söylenmemiş bir şey söylememiz mümkün değil. Strateji türünün en iyi örneklerinden olan Dawn of War bugün bile hala binlerce oyuncu tarafından düzenli olarak oynanıyor. Ancak Dawn of War’un HD kaplamalar ile yeniden yayınlanması, modern grafik standartlarına alışmış oyuncular için oyuna şans verme fırsatı sunacaktır.

Command & Conquer: Generals

Command & Conquer serisi yenilenmiş grafikler ile yeniden yayınlanmayı hak eden oyunlar ile dolu. Generals da bunlardan biri. ABD, Çin ve GLA olmak üzere üç farklı tarafı kontrol edebildiğimiz oyun, her tarafa farklı özel yetenekler ve birim üstünlüğü vererek oynanış çeşitliliğini artırmış ve oyuncuların beğenisini kazanmıştı. Planlanan devam oyunu ise ne yazık ki birkaç yıl önce iptal edildi. Eğer EA oyunun sevenlerine kendini affettirmek istiyorsa bir remastered sürümü yayınlamayı düşünebilir.

Dungeon Keeper

Birkaç yıl önce yayınlanan Dungeon Keeper mobil oyunu oldukça hararetli tartışmalara yol açmıştı hatırlarsanız. Klasik oyunun sevenleri, mobil uyarlamayı orijinal oyuna sadık olmamakla ve bir para tuzağı olmakla suçlamıştı. İnsanların bu kadar öfkeli olmasının sebebiyse orijinal Dungeon Keeper’ın zamanının en iyi strateji oyunlarından biri olmasıydı.

İşgalcilere karşı hazinenizi koruyacak zindanlar inşa ettiğiniz oyun, basit ana konusuna rağmen oldukça keyifli bir oynanış sunuyordu. Bu klasik oyunun HD olarak yeniden yayınlanması pek çok kişiye mobil uyarlama faciasını unutturacaktır.

Warcraft III

Warcraft III büyük ihtimalle bir remaster sürümüne kavuşacak. Blizzard bir süredir Warcraft III hakkında yeni gelişmeler olacağının sinyallerini veriyor ve genel kanı oyunun yenilenmiş grafikler ile yeniden yayınlanacağı yönünde.

Warcraft III’ün tüm zamanların en popüler strateji oyunlarından biri olduğunu göz önüne alırsak bu pek şaşırtıcı bir gelişme değil. Strateji türüne kattıklarını bir kenara atsak bile, Warcraft III o kadar önemli bir oyundu ki tüm zamanların en büyük MMORPG’si World of Warcraft’ın önünü açtı.