ASUS ROG GL703VM Dizüstü Oyuncu Bilgisayarı İncelemesi

In Video, Video İncelemeler by Çağan Çelik1 Comment

120 Hz ekranı ve karbon fiber görünümüyle dikkat çeken ASUS ROG Strix GL703VM dizüstü bilgisayarı inceliyor, farklı oyunlardaki performansını ölçüyoruz…

ASUS oyuncu dizüstü bilgisayarları ailesinde birbirinden farklı pek çok seçenek bulunuyor. Zirvede G ve GX kodlu GTX 1080 ve GTX 1070 ekran kartlı çok güçlü modeller var. Daha erişilebilir ve daha ince modellere geçtiğimizde GL703 ve GL503 gibi kasalar karşımıza çıkıyor.

Nvidia GeForce GTX 1060 ekran kartına sahip olan GL703VM modeli bu bağlamda daha erişilebilir fiyatı ile çok daha geniş kitlelere hitap eden ve oldukça merak edilen bir dizüstü bilgisayar. İlk dikkat çeken nokta bizim için bu önemli anahtar performans özellikleri ve teknik detaylar. İkinci nokta da kasa kalitesi ve tasarımı, inceliği oluyor. Alüminyum ve karbon fiber ile ROG Strix modeli tasarım açısından ASUS’un farklı çizgisini oyuncu detaylarıyla birleştirmiş. Peki pratikte nasıl? Test ediyoruz ve incelememizde bütün detayları sizinle paylaşıyoruz…

00:15 – 17.3 inç panel Full HD ve 120 Hz tazeleme hızı.
00:45 – Nvidia GeForce GTX 1060 ekran kartı.
01:02 – Fırçalanmış alüminyum, karbon fiber tasarımı.
01:30 – İnce bir tasarım ve taşınabilir bir kasa.
01:45 – Webcam.
01:55 – Bildirim ışıkları.
02:05 – RGB aydınlatma ve Chichlet tuşlar.
02:27 – Kısayol tuşları.
02:35 – Dokunmatik yüzey.
02:48 – Uygulama: Gaming Center.
02:56 – Portlar ve bağlantı noktalarına bakıyoruz.
03:12 – Görüntü çıkışları.
03:29 – SD kart okuyucu performans testi.
03:40 – Adaptör ve toplam ağırlık.
04:10 – Teknik özellikler.
Intel Core i7 7700HQ işlemci, dahili GPU devredışı bırakılmış bu da Optimus sorunlarını önlüyor.
04:45- HM175 yonga seti, RAM desteği ve dizüstü bilgisayarının içerisine erişim.
05:05 – Tam açım.
05:15 – GTX 1060 6GB GDDR5 VR için de uygun.
05:40 – SSD performans testi ve yükseltme imkanları.
06:08 – Sabit disk ve erişim.
06:20 – WiFi yongasına bakıyoruz.
06:31 – Batarya.
06:38 – Batarya testi ve detayları.
06:55 – Ses yongası.
07:05 – Ethernet kontrolcüsü.
07:14 – Windows 10 ve ROG Gaming Center.
07:45 – ROG Gamefirst.
008:30 – Fan Overboost.
08:35 – PUBG testi.
09:07 – Total War: Warhammer 2.
09:25 – Assassin’s Creed Origins testi.
09:35 – Rise of the Tomb Raider.
09:44 – Rainbow 6 Siege.
10:00 – Middle Earth Shadow of War.
10:30 – 3DMark testi: TimeSpy.
10:48 – Test sonuçlarının değerlendirmesi.

Ekran ve Tasarım

Bilgisayarın ekranıyla ve fiziksel özellikleriyle başlayalım isterseniz.

17.3” büyüklüğündeki panel 1080p çözünürlükte ve 120 Hz ekran tazeleme oranı var. 5ms tepki süresi yine bir oyun laptopu için optimum aralıkta. Dış mekanda kullanımda ortaya çıkan yansıma problemlerini ortadan kaldırmak için ekran parlaklık önleyici mat kaplamayla geliyor. Ayrıca ekran %94 NTSC renk gamutunu da kapsıyor.

1080p çözünürlük söz konusu olduğunda oyunlarda 60 FPS üstü değerler GTX 1060 ekran kartının rahatlıkla ulaşabileceği seviyede. Böyle olunca 120Hz tazeleme oranı değer kazanıyor. 60 Hz monitörlerin aksine oyunlar daha akıcı hale geliyor. Bu sebeple oyun odaklı monitörler söz konusu olduğunda ben daima yüksek tazeleme hızı taraftarıyım diyebilirim.

Ekranın arkası fırçalanmış aluminyum görüntüsüne ve kırmızı aydınlatmalı ROG logosuna sahip. Elbette isteğe göre bu aydınlatma kapatılabiliyor.

Gövdenin üst yüzeyi karbonfiber dokulu plastikten imal edilmiş. Gerçek karbon fiber çok dayanıklı ve çok hafif bir malzeme ancak tüm gövdeyi gerçeğiyle kaplamak maliyeti oldukça artırabilirdi. GL703VM ilk bakışta ince tasarımıyla göze çarpıyor. Genellikle oyun dizüstü bilgisayarlarında görmeye alıştığımız kalın tasarımın aksine ince bir dizüstü bilgisayar görmek sizi şaşırtabilir.

Ölçüler ve Ağırlık

Ölçülere baktığımızda dizüstü bilgisayarın 415mm en, 280mm boy, 24mm yüksekliğe ve 2 kilo 950 gr. ağırlığa sahip olduğunu görüyoruz.

Ekranın hemen üzerinde yer alan kamera HD 720p çözünürlük destekliyor. Ciddi anlamda stream yapmak isteyenler için biraz basit kalabilir ancak, temel iletişim konusunda yeterli.

Güç, pil, depolama ve Wi-Fi aktivite ışıklarının ekranın hemen altında konumlandırıldığını görüyoruz. Ekran çerçevesinin şekli sayesinde, ekranı kapatılsa dahi bu ışıklar görülebiliyor.

RGB aydınlatmalı chicklet klavyenin tuşları tombul parmaklar için yeterince geniş yapılmış ve tuş geri bildirimi tatmin edici ancak aydınlatmanın ileri seviye özelleştirmeye izin vermiyor oluşu bir eksi. ASUS’un Aura RGB uygulamasıyla klavyenin renklerini bireysel olarak özelleştiremiyoruz, bunun yerine bölgesel özelleştirme seçeneği konulmuş.

Klavye üzerindeki ses ve mikrofon açma, kapama tuşlarının yanı sıra ROG gaming center uygulamasının kısayol tuşu da bulunmakta.

Trackpad’in takip yeteneği bize fazlasıyla yeterli geldi ve büyüklüğü sorunsuz bir çalışma ortamı yaratıyor. Windows 10’daki dokunmatik yüzey hareketleri bu trackpad tarafından desteklenmekte. Oyunlarda yanlışlıkla dokunma ve tıklamaların önüne geçmek için ROG gaming center uygulaması ile trackpad’in kolayca kapatıldığını da belirtelim. Buna ek olarak Windows tuşu da yine aynı uygulama içinde devre dışı bırakılabiliyor.

Bağlanabilirlik

Giriş ve çıkış portlarına baktığımızda;

Kulaklık çıkışı ve mikrofon girişi olabilen combo 3.5mm analog jack, 2 adet tip A ve 1 adet Tip C USB 3.0 çıkış, 1 RJ45 ethernet portu, 1 HDMI 2.0 ve 1 mini DisplayPort 1.2 çıkışları olduğunu görüyoruz. Burada özellikle belirtelim hem HDMI hem de mini Display portu üzerinden 4K 60Hz çıkış almanız mümkün. Dolayısıyla oturma odanızda bir 4K LED TV’ye sahipseniz, kablosuz Gamepad’inizi de takıp, koltuğunuza kurulup oyun konsolu sahibi gibi keyif yapabilirsiniz.

Ürün üzerinde 1 adet SD kart okuyucu da bulunmakta. Crystal diskmark testimizde 83mb/sn okuma ve 79Mb/sn yazma değerlerine kadar ulaştık. Bu da kart okuyucunun USB 3.0 arayüzüne bağlı olduğunu doğruluyor.

GL703VM ile birlikte gelen adaptörün ağırlığı 655 gram.

Dolayısıyla adaptörüyle birlikte çantanızda taşımak istediğinizde toplam ağırlık 3.5 kiloyu geçiyor ve şekil bakımından yassı ve ince tasarıma sahip. Adaptör üzerindeki bilgilerden yola çıkarsak dizüstü bilgisayara 19.5 volt üzerinden 9.23 amper akım sağlandığını görüyoruz. Bu değerler de maksimum 180W güç tüketimine tekabül ediyor.

Son olarak bilgisayar üzerinde bir adet Kensington kilidi bulunduğunu ve tahmin edebileceğiniz üzere optik sürücüye yer verilmediğini belirtelim.

İşlemci, Ekran Kartı ve Dahası…

Cihazın teknik özelliklerine göz gezdirdiğimizde;

7. nesil Intel i7 7700HQ işlemci tercih edildiğini görüyoruz. Burada Intel’in dahili ekran kartının devre dışı bırakıldığını belirtelim, yani Nvidia Optimus bulunmuyor. Bu işlemci 4 çekirdekli ve 8 izlekli, 45W TDP’ye, 2.8 GHz temel ve 3.8 GHz Turbo çalışma frekansına sahip. 3.8 GHz Turbo değeri tek çekirdeğe yüklenen iş yükleri için. Bu değerler iki çekirdek için 3.7, üç ve 4 çekirdek için 3.6 GHz seviyesinde.

Yonga seti olarak Intel’in HM175’i görmekteyiz ve bu yonga setiyle birlikte bilgisayara maksimum 32GB DDR4 bellek takabiliyoruz. Bir vidayı sökerek kolayca erişim sağladığımız bir paneli açtığımızda sadece 1 RAM slotuna erişim sağlayabildiğinizi belirtelim. İkinci RAM slotuna erişmek için biraz zahmetli olan arka kapağın tamamını açmanız gerekmekte. 16GB DDR4 2400 Hynix marka bellekler ürüne dahili olarak geliyor.

Ve ekran kartı. ASUS’un bu cihazda NVIDIA GTX 1060 ekran kartı tercih ettiğini belirtmiştik. 6GB GDDR5 bellek monitörün 1080p çözünürlüğe sahip olduğunu düşündüğümüzde 2018 itibariyle piyasadaki hemen her oyun için yeterli olacaktır.

Aynı zamanda sanal gerçeklik gözlükleri için de minimum kabul edilen GTX 1060, bu teknolojiye de giriş yapmak isteyen kullanıcılar için yeterli grafik işleme gücü sunuyor.

Depolama olarak sata tabanlı 256GB M.2 formunda Hynix SSD sürücü tercih edilmiş. Yaptığımız Crystal Diskmark testinde 541MB/saniye ardışık okuma ve 216MB/saniye ardışık yazma hızları elde ettik. Bu noktada okuma hızları oldukça iyiyken yazma hızları bir miktar daha iyi olabilirdi. Yine de belirtelim bu M.2 slotuna NVMe tabanlı SSD’ler de takıp, PCI-Express arabiriminin yüksek bant genişliğinden faydalanabiliyorsunuz.

Ayrıca SSD’ye ek olarak 1TB 7200 RPM devir hızına sahip 2.5 inçlik Seagate FireCuda harddisk kullanıldığını görmekteyiz. Yine arka panelden harddiske kolayca erişebiliyoruz.

Ağ özelliklerine göz gezdirdiğimizde Intel’in Dual Band Wireless-AC 8265 kablosuz ağ adaptörünün üründe kullanıldığını gördük.

Bu adaptör maksimum 867Mbps hız ve Bluetooth 4.2 desteğine sahip.

Pil olarak 4 hücreli 64 Watt saatlik lityum polimer bir model tercih edilmiş.

Chrome tarayıcısını kullanarak Wi-Fi üzerinden YouTube’da 1080p 60 kare saniye video izleme testimizde pil ömrü 2 saat oldu. Test esnasında dengeli güç profili kullandık, ekran parlaklığı tam, ses %25 seviyesindeydi, klavye aydınlatması ise kapalıydı.

Ses yongasıyla devam edersek üründe Realtek ALC295’in tercih edildiğini görmekteyiz. Bu yonga 2 kanallı olsa güncel bir ses yongası. Bir diğer Realtek yongası da pci-express tabanlı gigabit ethernet kontrolcüsü.

Yazılım Özellikleri

Sisteme yüklenmiş gelen ROG Gaming Center bilgisayarın güncel durumu hakkında bilgi edinebildiğiniz, birçok işlevini ayarlayabildiğiniz ve özelleştirebildiğiniz bir uygulama.

Yazılım özelliklerine baktığımızda GL703VM’nin Windows 10 Home ve Pro ile geldiğini görmekteyiz.

İşlemci, ekran kartı, harddisk ve SSD kullanımı, sıcaklık değerleri, klavye ve monitör arkasındaki LED’in aydınlatma ayarları, fan hızı, monitör renk profilleri, oyun için ağ optimizasyonu gibi pek çok gelişmiş ayarı bu uygulama içinden gerçekleştirmeniz mümkün.

ASUS’un Rog Game Visual adını verdiği özellik farklı oyun ve uygulamalar için farklı renk profillerini barındırıyor. Ayrıca Rog GameFirst sayesinde ağınızda belirli uygulamalara öncelik vererek ya da önceliklerini düşürerek oyunlarınızdaki gecikme problemlerinin önüne geçebiliyorsunuz.

Dizüstü bilgisayarın soğutması 3 adet ısı borusuna, 2 fana ve 2 hava çıkış ızgarasına sahip. 

GL703VM nispeten ince bir form faktörüne sahip olduğu için soğutmada kullanılan alüminyum kanatçıkların ve fanların boyutları haliyle biraz küçük. Bundan dolayı işlemci sıcaklıkları sistem kaynaklarını yoğun kullanan oyun ve uygulamalarda 90 derece üzerine çıkabilmekte ve işlemci kendini frenleyerek çalışma frekansını düşürebilmekte. Bunun önüne geçmek için Fan Overboost özelliğini kullanabiliyorsunuz.

Oyun Testleri ve Performans

1080p çözünürlükte yaptığımız oyun ve benchmark testlerimiz şu şekilde:

Oyun ve Uygulamalar Grafik Ayarları Minimum FPS Ortalama FPS Maksimum FPS
PUBG Ultra 38 80 145
Total War Warhammer II Savaş Aşırı 38 43.4 48
Total War Warhammer II Strateji Aşırı 38 51.6 68
Assassin’s Creed: Origins Ultra High 11 54 87
Rise of Tomb Raider High 33 85.18 154
Rainbow Six Siege Very High 25 114 220
Middle Earth Shadow of War Ultra 28 52FPS 98
3DMark Time Spy 3772 puan

Sonuç

Test sonuçları bize 1080p çözünürlükte piyasadaki en güncel oyunları dahi Yüksek ayarlarda akıcı şekilde oynatabildiğimizi söylüyor.

Bilgisayarın en büyük eksisi ince ve hafif yapısı sebebiyle kalın kasalı modellere nazaran çok serin çalışmaması. Bunun için fanlı dizüstü bilgisayar standı kullanmak ve bilgisayar fanını yüksek gürültülü modda çalıştırmak gerekiyor. Her şeyin bir getirisi ve götürüsü var.

Bu durum bu modele de has değil, mevcut nesillerde bütün ince ya da normal kalınlıkta dizüstü bilgisayarlarda termal değerler kalın kasalara göre daha zayıf. Yeni nesil bileşenler, malzeme kalitesi ve en önemlisi kasa kalitesi burada belirleyici unsur oluyor.

ASUS da kasa kalitesi ve iç mühendislik kalitesi ile cihazın uzun ömürlü olmasını sağlayabiliyor. Ancak piyasada kasadan, malzeme kalitesinden kırpan ya da sistemi daha da incelten bazı modellerin bunu uzun vadede sağlayamadığını, ortalama 10 derece daha yüksek sıcaklıkta çalıştığını da tecrübe ettik.

Hafif, ince ve yüksek taşınabilirliği olan bir aygıt istiyorsanız bir miktar soğutma performansından ya da sessizlikten feragat etmek durumundasınız. Biz incelememizde bütün artı ve eksileri sıraladık, testleri ve yorumlarımızı paylaştık. Siz de ihtiyaçlarınızı belirleyerek karar verebilirsiniz.

Artılar:

  • İnce ve şık.
  • Tasarım ve kasa kalitesi açısından çok ileride.
  • Taşınabilir, performansı yüksek.
  • Intel GPU devredışı olduğu için yazılımsal takılma sorunları ve oyunlarda ortaya çıkabilecek hatalar ortadan kaldırılmış.
  • Yüksek yenileme hızlı ve görüş açıları geniş panel kullanılmış.

Eksiler:

  • Kalın kasalı modellere göre daha sıcak çalışıyor, çözmek için Fan Overboost açtığınızda ise fan sesi yükseltiyor
  • Üst modellerdekinin aksine RGB kontrol bölgesel.
  • SATA SSD yerine PCIe SSD kullanılabilirdi.

ROG serisi içerisinde GTX 1060’ın tam performansını 120 Hz paneliyle sunması ROG Strix GL703VM modeli dikkat çekiyor. Özellikle FPS oyuncuları bu seviyede hızlı kullanımdan yararlanabiliyor.

Taşınabilirliği ve tasarımı bir kenara bırakmadan yüksek oyun performansı sunan, buna karşılık ROG ailesinin G ve GX modellerine göre çok daha erişilebilir bir dizüstü bilgisayar. Kasa kalitesi, tasarım, teknik özellikler, performans ve üst modellere göre çok daha erişilebilir bir fiyatın birleşimi. Sonuç itibariyle GL703 orta üst seviyede yer alan, oldukça dengeli bir dizüstü oyuncu bilgisayarı.