Anasayfa Haber Facebook, Messenger Mesajlarını İnceliyor

Facebook, Messenger Mesajlarını İnceliyor

Facebook’un Messenger üzerinden gönderilen mesajları da incelediği ortaya çıktı.

Cambridge Analytica skandalı kullanıcıların Facebook’a olan güvenini sarstı. Messenger hakkındaki endişeleri gidermek isteyen Mark Zuckerberg, özel mesajların da incelemeden geçirildiğini itiraf etti.

Yapılan açıklamaya göre Messenger üzerinde gönderilen mesajlar Facebook topluluk kurallarına uygun değilse siliniyor. Örnek olarak Myanmar olaylarında konuyla ilgili kışkırtıcı görsellerin ve linklerin nasıl silindiğini anlatan Zuckerberg, bunun bir sistem aracılığıyla yapıldığını belirtti.

Bir Facebook Messenger yetkilisi ise mesajların tarandığını ve bu sistemin diğer şirketlerdeki sistemlerle benzer bir şekilde çalıştığını söyledi. Bir fotoğraf gönderildiğinde sistemin bu fotoğrafı tanımladığını ve özellikle çocuk istismarının önüne geçmek için silindiğini belirten yetkili, gönderilen linklerde de virüs ve zararlı yazılım bulunduğunda engellendiğini ekledi.

Şirket, Messenger yazışmalarının reklam malzemesi olarak kullanılmadığını belirtti. Fakat son dönemde yaşanan gelişmeler sebebiyle bu söylemin doğruluğu da tartışılıyor.

Facebook’un sonradan yaptığı bir başka açıklamaya göre Messenger mesajlarını tarayan sistem, yalnızca fotoğrafları ve linkleri inceliyor, ancak mesajların geri kalan kısımlarına bakmıyor. Tüm bu inceleme işlemleri ise tamamen bilgisayar tarafından yapılıyor.