PC İçin En İyi Uzay Oyunları

In Makale, Oyun by Muhsin BayramLeave a Comment

Bu oyunlar ile dünya sınırlarını aşıp bilinmeyene doğru yolculuk edin.

Uzay oyunları teknik olarak bir oyun türü değil. Uzay temalı oyunlar ise birden çok oyun türüne yayılıyor. Gerçek zamanlı stratejiden RPG’ye, MMO’dan aksiyona pek çok tür, oyunculara uzayın derinliklerine gitme ve uzay boşluğunda epik savaşlara katılma imkanı sunuyor. Eğer dünya sınırları içerisinde boğulduğunuzu hissediyorsanız, aşağıdaki oyunlar ile uzayın limitsiz potansiyeline bir bilgisayar ekranı aracılığıyla olsa bile erişebilirsiniz.

Mass Effect 2

BioWare’in epik uzay destanı geçtiğimiz yıl 10 yaşına bastı. Bu 10 yıl içinde seriye ait dört oyun yayınlandı ancak bu oyunlardan hiçbiri Mass Effect 2’nin yarattığı etkiye ulaşamadı. İlk oyunun tüm eksiklerini giderip seriyi yeni bir seviyeye çıkaran Mass Effect 2; akıcı dövüş sistemi, zekice kurgulanmış hikayesi ve yardımcı karakterleri ile oyunculara unutulmaz bir macera yaşattı.

Star Wars: Empire At War

Westwood emektarı geliştiriciler tarafından kurulan Petroglyph stüdyosunun geliştirdiği Star Wars: Empire At War, Star Wars hayranlarının bir strateji oyununda aradığı her şeye sahip. 12 yıllık bir oyun olmasına rağmen şaşırtıcı derecede akıcı kontrollere sahip olan Empire At War, yüksek tempolu kara ve uzay savaşları ile oyunculara heyecan dolu Star Wars deneyimi yaşatıyor.

Destiny 2

Bungie tarafından geliştirilen ilk Destiny, finansal anlamda bir başarı olsa da hem eleştirmenler, hem de oyun basını tarafından pek çok eleştiriye maruz kalmıştı. Destiny 2 görünüşe göre en azından oyun basının onayını almış durumda. Muazzam görselliği ve sunduğu epik bilim kurgu atmosferi ile Destiny 2 teknik anlamda bilim kurgu hayranlarını tatmin edecektir.

Stellaris

Crusader Kings ve Europa Universalis serileri ile tanınan Paradox Interactive tarafından geliştirilen Stellaris, uzay temalı strateji konseptinin hakkını sonuna kadar veriyor. Devasa bir haritaya sahip olan Stellaris’te oyuncular farklı uygarlıklar ile ittifaklar kurup epik galaksi boyutunda savaşlara katılabiliyor.

FTL: Faster Than Light

Gerçek zamanlı ve sıra tabanlı stratejinin tek potada eritildiği FTL: Faster Than Light, oyunculara farklı bir bilim kurgu deneyimi yaşatıyor. Star Trek tadındaki ve yer yer mizahi, yer yer de duygusal hikayesi ile oyuncuları kendine çeken oyun, eğlenceli oynanışı ile oyunsevenlerin onlarca saatini yiyecektir.

Kerbal Space Program

Kerbal Space Program, kendi uzay geminizi inşa edip uzayın bilinmeyenlerine doğru keşfe çıkmaya çalıştığınız ufak ama oldukça başarılı bir oyun. Akıcı oyun mekanikleri, zekice hazırlanmış mizah ögeleri ile birleşince Kerbal Space Program her oynanışta yeni şeyler bulabileceğiniz keyifli bir deneyime dönüşüyor.

Homeworld

Homeworld

Söz konusu gerçek zamanlı strateji oyunları olduğunda çok az oyun Homeworld serisinin muhteşem tek kişilik modu ile yarışabilir. Onlarca çeşit uzay gemisini epik uzay savaşlarında kontrol edebildiğiniz Homeworld oyunları birkaç yıl önce Gearbox tarafından yenilenip satışa sunuldu.

Elite Dangerous

Uzay ve keşif kelimelerini bir arada kullandığımızda aklımıza gelen ilk oyunlardan biri genellikle Elite Dangerous oluyor. Basit bir uzay gemisi ile başladığını yolculuğunuz, yeni kaynaklar elde ettikçe tamamen size bağlı olarak şekilleniyor. Dilerseniz bir kaşif olup bilinmeyene ışık tutun, dilerseniz bir korsan olup galakside terör estirin. Üstelik Elite Dangerous yüksek tempolu it dalaşları ile heyecanı her zaman yüksek tutabiliyor.

Alien: Isolation

Alien: Isolation, listemizdeki diğer oyunlar gibi büyük çapta uzay savaşları veya sevimli strateji elementleri sunmak yerine, bilim kurgu temasını gerilim türü ile birleştiriyor. Başlıca esin kaynağı Ridley Scott’ın 1979 tarihli Alien filmi olan Alien: Isolation, düşük temposu ve her adımda artan gerilim seviyesi ile oyunculara çok farklı bir bilim kurgu deneyimi yaşatıyor.

EVE: Valkyrie

EVE: Valkyrie bazı açılardan çok başarılı bir oyun sayılmaz. Ancak bir VR setiniz varsa tecrübe edebileceğiniz en iyi uzay deneyimlerinden birini sunuyor. VR kullanımı için baştan aşağı düzenlenen oyunda ışık hızında uzay yolculuğu yapmak veya yüksek tempolu bir it dalaşına katılmak, sürekli istediğiniz uzay yolculuğu hissiyatını size sonuna kadar yaşatacaktır.

SpaceEngine

SpaceEngine tam olarak bir oyun sayılmaz, daha çok gezegen keşif simülasyonu diyebiliriz. SpaceEngine insanoğlu tarafından kayıt altına alınmış neredeyse bütün gezegenleri içeriyor. Üstelik oyunda kullanılan teknoloji de yayınlandığı yıl olan 2010 için oldukça etkileyici. Farklı galaksiler ve gezegenler arasında tek tıklama ile seyahat etmek mümkün.